| ssmecheru33 a întrebat:

Salut, TPU.
În cazul în care am un contract de muncă pe o perioadă nedeterminată și doresc să îmi dau demisia, este vorba de perioada de preaviz de 20 de zile în cazul demisiei. În cazul în care nu doresc să mai muncesc în acele 20 zile, se întâmplă ceva? Sau spre exemplu, salariul îl încasez pe 10 în fiecare lună. Dacă eu pe 1 iulie îmi dau demisia și nu mai merg deloc, în continuare voi primi salariul pe 10 iulie, corect?

Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Daca este vorba de demisie si perioada de preaviz este trecuta in contract, este obligatia angajatului sa respecte conditiile, altfel poate fi penalizat.

Daca se ajunge la intelegere cu firma, si te lasa sa pleci fara preaviz, mai ales daca contractul se intrerupe nu cu demisie, ci cu acordul partilor, atunci poti face asa cum te intelegi cu ei.

Data platii salariului ramane mereu aceeasi, indiferent cand pleci. Dar plata se va face pentru zilele lucrate efectiv, nu pentru cele in care vei lipsi, daca hotarasti sa nu te mai duci. De asemenea, se mai platesc zilele de concediu de odihna la care aveai dreptul, in functie de timpul lucrat, si nu au fost luate. Daca ai luat mai multe zile de concediu decat aveai dreptul pana la data plecarii, se vor scadea din ultimul salariu.

| ssmecheru33 explică (pentru BabaOarba):

Și în cazul în care există acel preaviz și nu mai pot merge la muncă, dar firma mă obligă și totuși nu merg, ce penalizări există?

| BabaOarba a răspuns (pentru ssmecheru33):

Nu sunt penalizari anume, doar ca nu iti va plati zilele in care nu vei merge. Daca ai zile de concediu de odihna, ti le poti lua in loc sa ti le plateasca, ca sa nu vii in contul zilelor de concediu. Daca nu ai, nu vei aparea pe pontaj, asa ca nu vei primi salariu.

Bineinteles, este la latitudinea angajatorului ce face. Poate alege sa ti le plateasca oricum. In general firmele mari aleg mai totdeauna sa dea bani chiar si cand au dreptate, pentru a se proteja juridic (pierderile sunt mai mici decat ar fi cu avocatii); firmele mici, in schimb, aleg mai totdeauna sa plateasca cat de putin se poate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca, daca angajatorul nu renunta la preaviz si tu nu-l respecti, poate sa-ti desfaca disciplinar CIM pentru absente nemotivate si te poate afecta putin la urmatoarea angajare, nici un angajator nu cauta salariati indisciplinati.
Tot ce ai lucrat trebuie sa-ti fie platit, la data cand se plateste la acea firma. De asemenea trebuie sa-ti plateasca si suma aferenta concediului neefectuat in acest an, daca nu ai facut concediul.

| ywar a răspuns:

Dacă îți dai demisia, frumos ar fi sa predai la cheie activitatea ta. Dacă ești personal de executie ai 20 de zile preaviz, dacă ai funcție de conducere 45 de zile.
Poți negocia perioada de preaviz dacă nu vrei sa mai stai și dacă nu ai realizat lucruri importante, pe care trebuie sa le transmiți mai departe.

| nicunicu3 a răspuns:

Daca nu aunti cu 20 de zile inainte de demisie, ti se taie din salariul de luna in urma. Funda?