| Girly97 a întrebat:

Poate cineva sa ma faca sa inteleg ce tot spune mama cu bunica? Cred ca ele au luat-o razna! Mi-au cerut sa le caut pe net niste burse de valori pentru a "cumpara sau vinde actiuni", nu stiu sa imi explice despre acele vremuri si tot ce am inteles este ca bunica mea ar fi lucrat cu unelte de mana in Brasov... Nu credeti ca ele sunt cam duse? Ele au uitat ca eu nu am trait in acele vremuri si nici macar nu stiu sa imi explice despre ce este vorba! Oare se "vand" si personalitati in tara?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este urat ce zici despre mama si bunica ta, mai ales ca mi se pare ca nici macar nu ai dreptate. NU stim numai lucrurile pe care le-am trait, noi toti citim si studiem despre lucruri intamplate mult ionainte de vreemea noastra.
In alta ordine de idei, bursele de valori si tranzactiile de actiuni sunt o activitate capitalista, care s-a reluat in Romania in anii '90, despre care cei mai informati sunt tinerii.
NU cred ca mama si bunica ta s-au gandit ca tu nu stii ce inseamna asa ceva, ac ai fost atat de neglijenta incat nu ai invatat. Notiunile fac parte din cultura generala a unui elev de clasa a opta si se invata foarte bine la scoala, la economie sau educatie antreprenoriala (cred ca in clasa a zece sau a unsprezecea). Asadar, era de asteptat sa stii mai bine decat ele, nu e vina lor ca nu stii, e doar vina si rusinea ta ca nu le-ai invatat la timp.
Si sa-ti fie multa multa rusine da mama si bunica ta care te-au crescut, au suferit pentru tine, te-au sters la fund si acum au ajuns sa spui despre ele, in public, ca sunt duse. Trista vreme au ajuns bietele femei sa traisaca, banuiesc ca in 2-3 ani le iei si la bataie.

| minrest a răspuns:

Buna, Gabita, iti dezleg eu misterul. Bunica ta are putine actiuni la fabrica la care a lucrat si vor sa vada cat mai valoreaza, cat sunt cotate la Bursa. Intelegi? Se poate ca ele sa nu stie sa iti explice, dar se poate si ca tu sa nu intelegi explicatiile lor. Nu e nevoie sa le faci nebune.