| JulyDreams a întrebat:

Poate explica cineva in cuvinte simple de ce se anticipează ca in 2019 va fi o noua criza economică? Cum ar putea afecta asta salariile și locurile de munca?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Crizele economice sunt din cauza ca, multe firme mari nu au sustinere valorica reala, fata de "valorile" listate pe burse. Practic, cand "baloanele" economice se sparg, atunci isi dau seama oamenii cat de tare au fost suflate - si raman doar cu (aproape) nimic.
Daca economia reala nu arebani suficienti, atunci nu poate sa produca, deci nu are nevoie nici de muncitori, si/sau le platesc mult mai slab.

| Stropdeploaie a răspuns:

Cand la stat salariile sunt mai mari ca la pricat..Este prapad economic! Cand te imprumuti mai mult decat trebuie fara sa economisesti un banut!

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Economia este globala. Daca un stat important are pb economice se transmit unde in toata economia globala.
Sa luam exemplu pretul la petrol care iar scade rau.Sunt multe state care traiesc din exportul de petrol.
Daca incep sa aiba probleme grave economia globala poate sa intre in recesiune.

| JulyDreams explică:

Mersi pentru raspunsuri happy