| Jokerashul a întrebat:

Pentru cei care se pricep la ecomomie. Imi poate explica de ce intrarea in zona euro ( care va fi in 2019 spune ei) ar avea un beneficiu atat de mare? De ce ar schimba asa mult starea economica? Ca vad ca de cate ori se discuta asta toti sunt foarte entuziasti.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Beneficiile macroeconomice ale trecerii la euro

1.Reducerea riscului de turbulente monetare si financiare
2. Efect de disciplinare asupra politicilor economice intreprinse
3.Reducerea primei de risc la imprumuturi pentru economiile mai putin dezvoltate
4. Posibila stabilizare a nivelului dobanzilor pe termen lung.

Beneficiile microeconomice ale trecerii la euro

1. Eliminarea riscului de evolutie a ratei de schimb in raport cu Zona Euro
2.Reducerea costului tranzactiilor
3.Cresterea transparentei internationale a preturilor
4.Cresterea volumului schimburilor externe

1 răspuns:
| idx a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa priveste ambele jumati ale paharului, atat partile negative cat si cele pozitive. Sunt destule cazuri ale unor tari cu economii mai puternice decat cea a Romaniei care au adoptat moneda euro si poti sa studiezi.

Reducerea primelor de risc suna frumos, in realitate avem aceeasi economie, poate chiar un pic sub presiunea trecerii la moneda euro (vezi evolutie preturi in toate tarile care au adoptat moneda euro).