| RoxyRoxana99 a întrebat:

Poate un avocat să-mi dea toate informațiile necesare pentru a-mi deschide o firma? Referitor la acte...

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Da, poate. Mai mult decat atat, se poate ocupa de toate formalitatile pentru inregistrarea firmei la Registrul Comertului. Unii sunt chiar specializati in aceasta activitate si alte activitati conexe. Nu e nici prea scump. Vreo 300 lei, onorariul pentru consiliere tehnica si inregistrare firma.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are rost sa platesti un avocat.
Du-te la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau si obtii toate informatiile necesare, inclusiv iti pot face actul constitutiv.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu sta nimeni de acolo sa-ti intocmeasca tie statutul firmei, sa-ti explice detaliat cum e cu codurile CAEN si care iti trebuie tie, etc. Aia iti pun in brate doar o lista cu documente de care ai nevoie, nu ti le si fac ei. In plus decat sa stai cel putin de 3 ori la cozile alea, pentru ca in general e coada, mai bine platesti o suma, pana la urma modica, pentru a-ti fi rezolvate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate avocatuls a ofere aceasta informatie, dar este contra cost!
Dar, poti merge singur la Camera de Comert locala si cere toata informatia, pe gratis.

| gratargratar a răspuns:

Poate, dar mai bine te descurci singura... eu m-am descurcat singur si am rezolvat totul in vreo ora. Desigur, mai inainte trebuie sa te informezi. Gasesti destule informatii pe internet si pe site-ul lor. Nu mai e nevoie de asistenta.