| Istate a întrebat:

Salutare.
Știe cineva un notar/avocat/firma in Bucuresti care poate obține niște acte de la primărie pentru persoane din afara țării?
Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

In primul rand depinde ce fel de acte. Duplicat dupa acte personale: certificat de nastere de casatorie etc., acte de identitate nu se elibereaza decat personal.
Alte acte poate sa scoata orisicine care are imputernicire autentica (facuta de notar).
Notarul nu o face pe imputernicitul.
Un avocat poate sa le scoata doar in cazul reprezentarii in proces - cu imputernicire avocationala sau cu imputernicire ca orisice cetatean caruia ii dai acea imputernicire.
Unele acte se pot obtine de la primarie online.

| Yuoia a răspuns:

Orice notar/avocat/firma de oriunde are nevoie de imputernicire notariala pentru a obtine acte in numele altcuiva.

Răspuns utilizator avertizat