| Faranume242424 a întrebat:

Pot bloca toate tranzacțiile către o firma, adică mi-a fost furat cardul și l-a folosit la un abonament de jocuri, pot bloca tranzacțiile viitoare? Nu vreau sa schimb cardul

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imediat ce cardul ti-a fost furat trebuia sa anunti banca emitenta si aceasta il poate bloca.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti cere blocarea platilor spre un cont, dar nu rezolva problema: data viitoare vor cere plata spre alt cont.
Insa banca iti poate da lista transferurilor cerute din contul tau si poti depune plangere la politie!

Nu poti rezolva problema, doar prin anularea si schimbarea cardului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ioandelasal ti-a raspusn corect. Blocheaza cardul la banca si ia-ti altul. Este singura solutie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si o intrebare: ce este aiureala aia cu "nu vreau sa schimbi cardul"? Doar ti-a fost furat? Unde-l mai gasesti? Contul ramane acelasi doar ca acel card furat devine inutilizabil. Ti se va da altul la fel pe acelasi cont dar cu alt numar de serie. Il schimbi pe site-uri si gata.