| WayhaughtK a întrebat:

Pot deveni personal trainer daca urmez niste cursuri? Sau trebuie neaparat facultate?
Si cat castiga unul aproximativ(stiu ca depinde)

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Realitatea e ca atat timp cat nu esti atat de incompetent incat accidentezi pe cineeva sau sa ii ranesti in diferite feluri e irelevant ce studii ai..tot ce conteaza e sa iti atagi clienti care sunt dispusi sa te plateasca.

Nu trebuie sa te angajeze nici o sala de fitness, tu le zici clientilor tai ca faci sesiunile la sala X unde deja ai abonament si mergi ca oricare alt client.

Cat despre castiguri aia buni iau undeva la 250-300E pe luna/client deci undeva la 2000 RON tu sa iei 1000 si tot e bine.

Treaba grea nu e sa devii personal trainer, partea grea e sa gasesti clienti.

| siriusblack98 a răspuns:

Sunt cursuri platite, n-ai nevoie de facultate.Ai nevoie de diploma de 12 clase iar daca vrei sa fii calificat si ca nutritionist ai nevoie si de cea de BAC (Iti zic din proprie experienta). Salariul de baza este de la 1500 (minimul) lei in sus.Depinde cati oameni poti sa antrenezi.

| WayhaughtK explică (pentru siriusblack98):

Si ca sa devii nutritionsit, ai nevoie de un curs separat ma gandesc. Nu?

| siriusblack98 a răspuns (pentru WayhaughtK):

Sunt cursuri de antrenor de fitness care le includ in pret si pe cele de nutritionist.Adica marea mojoritate din ce am vazut au asa ceva acum.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă vrei sa faci asta si sa ai si câștiguri, învață carte. Pleci de la anatomia corpului uman, bio-mecanica corpului uman și termini cu studii științifice. Abundă țară de PT, 75% din ei (asta fiindca sunt optimist) n-au nicio treaba. Pe ramura nutritionistilor, e la fel. Încă specimene din astea apar si la tv, chiar imi aduc aminte de o tanti care recomanda ca decât să mănânci 1kg de mere, mai bine manânci o felie de tort, argumentand caci nivelul zaharului e acelasi. Cât de prost să fii si cum ajungi nutritionist daca tu, specialistu **** imi pui în aceeași oală fructoza cu zahărul industrial produs de mana omului? Daca nu esti dispus sa investesti in tine si mintea ta, apuca.te de altceva.

| sayWhaaat a răspuns:

E usor sa devii personal trainer, sunt o gramada de cursuri pe care le poate termina si bunica, partea grea e sa stii sa te vinzi sa gasesti clienti. Trebuie sa-ti sculptezi un corp misto, sa ai un site al tau, o pagina de Facebook, samd.