| Ichigo a întrebat:

Pot sa cumpar online de pe magazine din strainatate ce vand in dolari/euro cu un cont/card in lei? Sunt la BT si nu stiu de ce imi e respins cardul pe un site. Sa fie asta explicatia? (bani sunt destui pe el)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Anumite carduri sunt respinse pe unele site-uri. Mai mult, cu anumite carduri nu se pot face plati in strainatate. In majoritate cardurile pentru plata in strainatate sunt emboasate (cu cifre in relief). La multe magazine poti face tranzactii doar prin PayPal. Fa-ti un cont acolo, inrolezi cardul (daca este acceptat de PayPal) si vei putea cumpara de pe mai multe site-uri. Succes!

| Ichigo explică (pentru Salontanul):

O sa incerc. Sunt pe Visa, cifrele sunt batute in card

| Salontanul a răspuns (pentru Ichigo):

Mai bine intreaba la banca. Poti sa suni si pe telefon daca stii datele cu care te-ai inscris (ia contractul): 0264 308028 sau *8028.

| Ichigo explică (pentru Salontanul):

La ei mai apelez doar in ultima instanta, ca deja m-am saturat cate drumuri si telefoane le-am dat. Alta intrebare, unde vad pe BT24 codul pentru cont/card trimis de paypall? Tocmai am facut cont si zice pe FAQ la BT ca pot vedea codul si din internet banking, doar ca nu gasesc sectiunea.

| Salontanul a răspuns (pentru Ichigo):

Cand te loghezi iti apare Home Page/ Conturile mele/ si apoi ceva de genul: RO30BTRL00501201120336XX Apropo! Ala-i contul meu. Daca vrei sa virezi ceva bani be my guest. laughing

5 răspunsuri:
| Yleana a răspuns:

Nu, nu poti folosi lei romanesti pentru a plati. In schimb, poti merge la banca sa convertesti o parte din bani din lei in dolari sau in ce vrei tu, apoi va fi usor sa platesti cu ei.