| FlorinPopescuCirjan a întrebat:

Pot sa ma imprumut de la banca cu cateva sute de mii de euro fara sa am niciun venit pentru a imi face o firma? In ce conditii?
Nu spuneti ca nu se poate, sunt sigur ca in anumite conditii se poate!
Dar totusi, alta sursa de imprumut in afara de banca mai exista? Vreun ajutor guvernamental/european?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la banca, sa te interesezi direct la sursa!
Te va intreba cu siguranta: daca nu ai nici un venit, cum dai banii inapoi?

In ce privesc fondurile europene, le poti obtine doar daca dovedesti ca ai deja 40-50% din bani DEJA in contul bancar si un proiect solid, ca sa poti primii restul de 50-60%.
Se pare totusi ca "fondurile europene" au fost sistate momentan, din cauza pandemiei mondiale si a banilor redirectionati catre Ministerul Sanatatii.

| johnnny123 a răspuns:

Sigur ca se poate. Dar daca nu ai niciun venit trebuie sa garantezi cu altceva care acopera imprumutul.

Asadar, detii ceva ce valoreaza "cateva sute de mii de euro"? Vreo vila in Cotroceni, o colectie de Grigorescu si Tonitza? Sau poate cunosti vreun milionar dispus sa-ti fie girant?

| FlorinPopescuCirjan explică:

Nu am nimic valoros si nici venit, dar vreau sa imi fac o firma foarte profitabila si pentru asta am nevoie de bani.
Sau in afara de banca exista vreun ifn, sau ceva? Voi ce imi recomandati?

| Alexandrrrrrre2 a răspuns:

Poti sa te imprumuti la banca doar daca ai ceva pe numele tau, casa, apartament, masina, teren, etc.