| Goldenbulle7 a întrebat:

As putea face imprumut in banca pentru o firma infiintata de cateva luni?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți dacă ai ceva activitate. nu doar actul de înființare. Mai ai nevoie să garanterzi împrumutul cu ceva material. Bancile nu împrumută fără să existe un colateral, ceva cu care să garrantezi restuirea banilor.

| siriusblack98 a răspuns:

Vrei să iei neapărat împrumutul pe persoană juridică? Știi că dacă nu plătești și bagi firma în insolvență tot nu scapi, corect? Nu zic că de asta vrei împrumut doar așa ca o paranteză. Dacă ți se acordă sau nu un împrumut diferă de la bancă la bancă. Mergi la banca unde ai deschis contul pe persoană juridică și ai depus capitalul social iar ei îți vor spune dacă vor să îți acorde sau nu un împrumut și în ce condiții. Eu nu te sfătuiesc totuși să iei împrumut pe firmă. Din ce am înțeles dobânzile sunt mult mai mari.

| armiaso a răspuns:

Nu poti, ai nevoie de istoric, cateva balante, minim un bilant si garantie imobiliara, asta pe langa faptul ca cifrele din bilant trebuie sa fie foarte bune.

| Protegent a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic, e mai ok sa astepti pana se posteaza pareri despre banca aia.

| Adry05 a răspuns (pentru Protegent):

Firma e nouă, nu banca laughing))

| Protegent a răspuns (pentru Adry05):

Da, asa e, m-am grabit laughing

| neludana2000 a răspuns:

La orice banca, nu suni, trebuie sa te duci personal, iar dupa dicutii iti va inmana un pliant cu conditiile lor.Pentru a beneficia de credite de investitii, firma trebuie sa indeplineasca anumite conditii de eligibilitate: are o perioada minima de activitate de 12 luni, cifra de afaceri este in crestere; nu sunt inregistrate, la data analizei, datorii bugetare restante mai vechi de 60 de zile; serviciul datoriei A sau B in ultimele 12 luni si A la data analizei; nu se afla in interdictie de a emite cecuri bancare; nu inregistreaza popriri active pe cont.
Exista, insa, unele banci ce ofera produse si societatilor cu o activitate mai mica de 1 an. Printre bancile care au in portofolii credite pentru firme nou infiintate (start-up) se numara CEC Bank, Banca Transilvania, Libra Bank.

| DascaluIoan a răspuns:

Pentru o firmă cu durata de viață de mai puțin de 3 ani, băncile au mari rețineri în a da împrumuturi, iar dacă se întâmplă să îți dea, (acum nu știu ce sumă vei solicita) de exemplu dacă ceri 50.000€ s-ar putea să accepte să îți dea 15.000 dar va trebui să le lași ca siguranță un teren sau un utilaj, sau ceva de valoare.