| Emiilea a întrebat:

Pot sa-mi deschid un cont in banca daca am 15 ani?

Răspuns Câştigător
| Live4Ride a răspuns:

Nu! doar cu ajutorul parintilor poti! pana la 18 ani nu poti pentru ca esti minor!

TERMENI SI CONDITII APLICABILE CONTURILOR
DESCHISE PE NUMELE MINORULUI
1. DEFINITII
Reprezentant(i) Legal(i) – persoana/persoanele care are/au dreptul legal sa reprezinte Minorul sau care
incuviinteaza in prealabil actele juridice incheiate de Minorul cu capacitate de exercitiu restransa, in calitatea
sa/lor de parinte/tutore/curator.
Minor: persoana fizica, cetatean roman (rezident sau nerezident):
a) cu varsta de pana la 14 ani – nu are capacitate de exercitiu si este reprezentat de Reprezentantii Legali.
b) cu varsta cuprinsa intre 14 si 18 ani – are capacitate de exercitiu restransa si ale carei acte juridice
trebuie incuviintate in prealabil de Reprezentantii Legali.
Tutore – persoana desemnata in scopul ocrotirii Minorului lipsit de ocrotire parinteasca.
Curator – persoana desemnata, temporar si subsidiar in scopul ocrotirii Minorului.
Consiliul de familie – organ consultativ care supravegheaza modul in care tutorele isi exercita drepturile si
isi indeplineste indatoririle cu privire la persoana si bunurile minorului.
Instanta de tutela – instanta competenta sa numeasca tutorele/curatorul si sa autorizeze actele solicitate de
parinte/tutore/curator.
Client - Minorul, reprezentat prin Reprezentantii Legali sau Tutore/Curator (in cazul Minorului in varsta de
pana la 14 ani) sau, dupa caz, impreuna cu acestia (in cazul Minorului in varsta de minim 14 ani);
2. DESCHIDEREA CONTURILOR
2.1 In cazul Minorilor in varsta de pana la 14 ani, conturile se deschid pe numele Minorului de catre
Reprezentantii Legali ai acestuia (impreuna sau separat, pe baza de procura acordata conform legii).
2.2 In cazul Minorilor cu varsta cuprinsa intre 14 si 18 ani, deschiderea contului se va face de catre
Reprezentantii Legali (impreuna sau separat, pe baza de procura acordata conform legii) impreuna cu
Minorul.
2.3 Contul curent Alpha Access Classic poate fi deschis in urmatoarele valute: RON, EUR, USD, GBP,
CHF, iar cel de economisire Alpha Dreams poate fi deschis in urmatoarele valute: RON, EUR, USD. Un
client poate detine cate un cont din fiecare tip in fiecare din valutele mentionate mai sus.
2.4 Pentru Minorii cu varsta cuprinsa intre 14 – 18 ani, fisa de specimene de semnaturi va include, pe langa
semnatura Reprezentantilor Legali, si semnatura Minorului.
2.5 Contul Alpha Dreams poate fi deschis si operat fara a necesita existenta concomitenta a unui cont curent
Alpha Access Classic deschis in aceeasi valuta.
2.6 In cazul in care titularul contului Alpha Dreams nu detine un cont curent Alpha Access Classic sau
Reprezentantii Legali nu si-a exprimat optiunea in acest sens la momentul deschiderii contului Alpha
Dreams, Banca este imputernicita sa efectueze deschiderea unui astfel de cont in aceeasi valuta cu cea a
contului de economisire Alpha Dreams la data la care Minorul implineste 18 ani.

1 răspuns:
| Alle23 a răspuns:

Doar cu acordul parintilor si cu ei de fata, altfel nu ai voie