| anonim_4396 a întrebat:

Pot schimba monezi in euro la Banca Românească? Îmi da exact atat cât e euro? Primește monezi și de 1 euro?
Am fost la un curs valutar și primea doar monezi de 2 euro, dar dădea mai puțin.
Sau se pot schimba doar la Banca Nationala? La Banca Națională îmi schimba si valute în euro? Cu cât da euro cei de la Banca Națională?

7 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Monezi, nu, NICAIERI in afara de BNR
BNR da la cursul oficial: https://www.cursbnr.ro/

| RxTx a răspuns:

Mergi la autogara si toaga ceva oamrni pe care ii vezi ca se urca in autocar sa iti dea 4 lei pe un euro ca sa fie si pentru ei o afacere si gata ai scapat de ei.
Sau toaga soferul. De la autocarele astea care pleaca in alte tari

Ii spui domnule eu am 1000 euro in monezi si eu vreau 4000 lei pe ei ca sa fie bine pentru toata lunra

| NunuNini a răspuns:

Casele de schimb nu lucreaza cu monede. Doar cu bancnote. Sunt si mici exceptii.
Casele de schimb ale Bancilor, lucreaza si cu monede. Dar tot ce e "metal" este comisionat. Deci, la monedele vor fi comosionate, nu primesti dupa calculul tau cat scrie pe cursul de schimb.
Persoanele fizice nu pot face operatiuni la Banca Nationala. Acolo se schimba valuta scoasa din circulatie dar care mai are o perioada "de gratie" pentru a fi schimbata.

| Mopmop a răspuns:

Cauta pe cineva din cercul tau de prieteni care lucreaza in afara si incearca sa ii dai la schimb pe lei.
Succes!

| DataSoft a răspuns:

Teoretic toate băncile ar trebui să primească monede euro, și să le schimbe în lei la cursul zilei.

| Sergiu38Roma a răspuns:

Salut.Poti schimba MONEZI euro la Banca.Insa sa stii ca pretul monedei euro este diferit fata de euro hartie.Si sincer nu Am inteles de ce 5 euro MONEZI are alta valoare ca 5 euro hartie.In concluzie monezile euro au valoare mai mica ca cele de hartie. Am vrut sa schimb 60 euro monete acum ceva Ani, si pretul era un pic mai mic fate de hartie euro, asa ca nu Am schimbat acele MONEZI, si Am revenit cu ele inapoi.

| NunuNini a răspuns (pentru Sergiu38Roma):

Pentru ca metalul ate valoare. Hartia, nu are. De aia se percepe comision. Nu e valoarea mai mica.
Pentru Brizbriz care m-a blocat probabil tot din cauza raspunsurilor proaste:
Nu e adevarat!
Am primit ceva bani si dupa comision, aveam de primit si maruntis. Am primit si de 1 eurocent. Au si schimba dar cu comision.