| anonim_4396 a întrebat:

Poti faceun cont bancar comun cu o persoana daca nu esti casatorita cu ea?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adica tu vrei sa faci imprumut pe numele altei persoane de exemplu prietena ta si sa o lasi pe ea sa plăteasca toata suma, nu esti prost deloc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți oricând să împuternicește pe cine vrei pe un cont. Poți oricând să faci mai multe carduri pe un cont și să dai acces la internet banking.

| flixbuster a răspuns (pentru suntserios):

Ei bine, @suntserios a dat un raspuns... serioswinking

Nu prea am auzit de cont bancar comun in Romania - asta nu inseamna ca nu exista, ci doar ca nu am auzit eu. In engleza stiu de "joint account" (prin alte tari).

Exista in schimb (in Romania) notiunile de titular si imputernicit.
Iata un exemplu de la BT (dar peste tot este cam la fel).

https://intreb.bancatransilvania.ro/......e-pe-cont/

De observat ca scrie "persoană apropiată (soțul/ soția/ partenerul/ partenera etc)".

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu, nicidecum, nici dacă este vorba de o căsnicie. Da, se poate da o împuternicire pentru situații deosebite, dar, niciodată comun!

| anonim_4396 explică (pentru ValentinMihai78):

Atunci la ce se refera cuplurile necasatorite cand zic ca au veniturile pe cont comun?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cuplurile necăsătorite care spun că "au veniturile pe cont comun", presupun, că au încheiat contracte solide prin care se protejează reciproc de a umbla separat la cont. Pentru că, legal, un cont comun, înseamnă multe dureri de cap în momentul în care acea relație se duce de râpă. De asemenea, înseamnă că acei tineri, încă nu sunt cu picioarele pe pământ. Da, poți face cont comun, dar trebuie să știi și riscurile de eșec.