anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

PS: Ma scuzati, am postat aceeasi intrebare in urma cu cateva zile dar nu am primit un raspuns convingator asa ca imi mai incerc norocul o ultima data ✌️

Buna ziua, am 20 de ani si in acest moment lucrez ca si developer pentru un studio pe platforma Roblox.

As dori sa stiu ce impozit trebuie sa platesc pentru banii obtinuti. *(~857 de dolari pe luna) (nu am nici un contract cu acest studio)

Eu nu ii primesc direct ci primesc lunar o anumita suma de "bani" virtuali pe aceasta platforma pe care ii convertesc o data la doua luni in RON. (nu sunt obligat sa ii convertesc, pot sa ii convertesc chiar si o data pe an sau mai rar.)

Tin sa mentionez ca am completat un formular pentru taxe W-8BEN-E

Cel pentru care lucrez eu si care detine studioul incaseaza majoritatea banilor din joc si stiu ca am vorbit cu el si trebuie sa plateasca taxe. (PS: El este din Slovenia nu din Romania dar ma indoiesc ca eu nu trebuie sa platesc nimic din moment ce el trebuie sa faca asta iar Slovenia are, in teorie, taxe mult mai mici in comparatie cu Romania)

Mi-a zis ca isi retrage banii o data pe an si retrage maxim 100k euro ca altfel trebuie sa plateasca taxe mai mari

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat