| Genevaaa a întrebat:

Bună. Imi spuneti va rog cum se trimite un colet la poștă? Ce scriu pe el și trebuie neaparat sa fie intr-o cutie? Le spun acolo ca plata va fi ramburs si eu cum voi primi banii?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scrii pe el Expeditorul (tu) cu tot cu adresa, apoi destinatarul, cu nume, adresa si numar de telefon.
Iar la posta vei primi ceva formular de completat, mi se pare ca mandat se numeste, unde scrii suma pe care vrei sa o primesti in schimbul coletului.
Postasul iti va aduce banii, la cateva zile dupa ce persoana respectiva plateste si ridica pachetul. In total poti sa te astepti la doua saptamani intregi, de cand trimiti coletul, pana cand ajung banii.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ramburs si eu cum voi primii banii?"

ți-i trimite ăla căruia îi expediezi coletul, inainte de a-l ridica. Dar tu știai asta și doar ai intrebat așa, ca exercițiu. Este?

| Genevaaa explică (pentru sierra1):

Asa, ca exercitiu mi-ai răspuns tu. Banii îi dă pe colet dar intrebam cum ajung la mine. Pentru ca daca ai imaginatie sunt multe căi.

| sierra1 a răspuns (pentru Genevaaa):

~ Genevaaa : ca exercitiu mi-ai răspuns~

nu mami, 'ți-am spus EXACT așa cum o să primești și de unde, banii:

"ți-i trimite ăla căruia îi expediezi coletul, inainte de a-l ridica"

cu plăcere!

| Genevaaa explică (pentru sierra1):

Și dacă i-am pus ramburs?

| sierra1 a răspuns (pentru Genevaaa):

Exact asta ți-am spus

| Lioana a răspuns:

Coletul trebuie neaparat sa fie o cutie inchisa si sigilata. Pe ea scrii numele si adresa destinatarului in partea dreapta si numele si adresa expeditorului (adica tu) in partea stângă.
Inainte de a merge la posta trebuie sa creezi AWB-ul online pe pagina
awb.posta-romana.ro
Trebuie sa-ti creezi cont mai intai daca nu ai. Pe formular iti cere greutatea coletului deci trebuie sa-l cantaresti inainte.
Dupa ce ai creat AWB-ul nu trebuie sa il printezi ci doar sa scrii nr de AWB pe colet. Il printeaza cei de la posta cand te duci cu coletul.
Pe AWB scrie ca coletul e cu ramburs si care e suma deci nu trebuie sa mai specifici nimic, doar sa predai coletul pentru expediere.

| mi25 a răspuns:

Banii ti-i aduce postasul, doar daca nu te gaseste acasa, iti lasa un aviz ca sa te prezinti la sediul postei, la ghiseu.
Pe formularul de expeditie, numit "BULETIN DE EXPEDITIE", (nu Awb. Awb este codul trimiterii la firmele de curierat) este o rubrica unde se scrie rambursul - adica banii ce trebuie sa ti trimita destinatarul. Se completeaza - la posta - un mandat postal. Vezi aici: http://atelier-de-handmade.blogspot.com/......-prin.html
Pe Colet se scriu datele care se scriu si pe un plic, pe aceiasi parte a coletului - ale expeditorului si ale destinatarului.

| mi25 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun: ambalajul depinde de trimitere: trebuie sa fie rezistent, sa nu se rupa la manipulare. De regula cutie, dar daca este ceva adecvat pentru plic, poate fi si in plic. Exemplu o carte, un caiet etc.

| MunteanuAna a răspuns:

Buna ziua, pe colet scrii adresa de expediere si adresa destinatarului. La posta ii intocmeste Awb la ghiseu si specifici ca vrei plata cu ramburs ( ai nevoie sa ai buletinul la tine). Vei primi banii la posta, iti vor trimite un mandat la cutia postala si cu buletinul vei ridica banii.