| georgianna a întrebat:

Revin cu o intrebare. Potrivit Legii la punctul de lucru trebuie sa ai minim 5 angajati.Este adevarat?
Daca eu am firma-mama intreprindere individuala la punctul de lucru trebuie sa angajez minim 5 persoane?

Rog cei care nu stiu SA SE ABTINA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Punctul de lucru este un sediu secundar, dezmembramant al societatii, fara personalitate juridica si in L. 31/1990 privind societatile comerciale, cu md. si compl. ulterioare, nu exista prevazut un anumit numar de salariati pentru infiintarea si functionarea acestuia, singura prevedere este ca trebuie mentionat in Registrul Comertului de la sediul principal al societatii(art. 43, alin. 3 din lege).

1 răspuns:
| AudAlbNegru a răspuns:

Depinde ce firma ai,, de ex daca ai una mare si normal minim 5 angajati,, dar de ex daca ai un magazin doar nu aangajezi 5 persoane! plss fundita