| bozdimen a întrebat:

Sal TPU
Ce parere aveti despre pachetul de afaceri adsense de pe http://www.afacereadsense.com.
Se merita investitia? Se pot face bani cu adsense?
Funda

1 răspuns:
| JohnSimon1983 a răspuns:

Salut.

Eu personal sunt inscris in programul adsense si vreau sa-ti spun ca trebuie sa ai rabdare foarte, foarte mare cu acest program. Ca sa faci bani online, nu ai nevoie neaparat de un produs sau sa vinzi ceva. Ai nevoie de o idee bune, sau o nisa care nu e exploatata mai deloc, sau daca optezi pentru ceva ce deja este pe internet, trebuie sa vi cu ceva in plus, cu ceva nou despre acel produs sau informatii pe care alte websituri nu le au. Uite exemplul meu: am mai multe pasiuni/hobby printre care si plantele. Imi plac plantele mai ales pomii, copacii si arbustii fructiferi. De asemenea imi place foarte mult cat bine pot sa faca plantele sanatatii omului. Eu pe asta m-am axat. Mi-am transformat unul dintre hobbyurile mele in ceva ce pot sa fac si niste bani. Am facut websitul lumeaplantelor.info si am postat acolo "de toate" care sunt in beneficiul sanatatii omului. Apoi m-am inscris in programul adsense. Inscrierea e gratuita. Sa nu cazi in capcana de le adresa de mai sus, pe care ai postat-o tu. Mai nou si romanii se iau dupa modelul american, pe care personal il urasc. Aceste modele te invata cum sa fi lenes nu cum sa faci bani cu adevarat. Nu-ti arata adevarata cale sa faci bani, ci iti baga in cap prin cuvinte care contin mesaje subliminale, sa le cumperi produsele si cand colo ti sa da cam cum ar trebui sa faci bani nu cum sa faci bani concret. Nu te costa mare lucru. Uite niste pasi pe care trebuie sa-i urmezi cu investitie aproape zero (adica bani):
1. Fa-ti un cont gratuit pe webgarden.ro.
2. Alegeti ideea (ceea ce e cel mai important si asta va determina cati bani o sa faci din clickuri online).
3. Alege-ti websitul ( o sa vezi ca ai de unde alege, chiar daca esti incepator te vei descurca de minune)
4. Posteaza lucruri interesante, ceva sa capteze atentia.
5. Numele websitului tau o sa fie: numewebsite.wgz.ro (acesta ti-l recomand deoarece are terminatia mai scurta); e un subdomeniu.
6. Te duci la butonul VIP din partea dreapta sus a ecranului si dai click pe el; urmezi pasii si cumperi domeniu adica din numewebsite.wgz.ro poti sa ai numewebsite.ro;.info;.com;.eu; etc. iti alegi ce-ti domeniu iti place. Iti recomand sa alegi.info daca nu ai nimic de vandut online (daca ai de vandut sau vrei sa vinzi produse online, aceasta implica mult mai multe lucruri si din punct de vedere juridic, ca in Romania nu poti sa vinzi online daca nu esti pfa sau srl); iar cu.info ai "impacat si varza si capra". Un domeniu. info te costa cam 120-130 RON cu TVA inclus pe tot anul.
7. Te duci la www.adsense.com si te inscrii. Se completeaza o cerere cu date personale, google iti va analiza cererea, se va uita la websitul tau, etc. Daca ai domeniu te accepta mai repede. Inainte google acccepta inscrieri si cu subdomeniu, dar de anul trecut din decembrie, nu mai accepta websituri care sunt subdomenii. Cererea iti va fi analizata cam 1 saptamana. Daca vei face cum ti-am descris mai sus, vei fi acceptat.
O data ce esti acceptat, te loghezi in contul tau adsense cu user si parola de la inscriere, trebuie sa creezi reclame (adica doar sa-i dai nume, google genereaza automat codul, deci nu trebuie sa-ti faci probleme ca va trebui sa concepi text hmtl sau php) apoi sa-l inserezi in websitul tau.
Dupa ce faci asta, reclama(e) vor aparea pe websitul tau si cine va da click (trebuie sa fi corect cu tine insuti si cu google, sa nu trisezi; eu am incercat de toate si nu am putut sa trisez ca sa nu ma prinda; eu sunt la a zecea inscriere; dar e alta poveste) vei primii o anumita suma, adica niste centi. Cand o sa vrei sa treci la fapte, poti sa-mi lasi un mesaj si te voi ghida pas cu pas. Poate te intrebi de ce-ti spun astea pentru care in mod normal nu as spune oricui aceste informatii fara plata? Sunt satul de oameni care sunt lenesi, mincinosi (adica cei care mint din care altii ar avea de suferit din cauza acelei minciuni) care mai degraba te-ar fura in loc sa te ajute. Pentru tot ce ti-am spus eu, acela care a postat afacereadsense.com cere niste bani frumosi, pentru exact ce ti-am spus eu. Poate are ceva informatii in plus, da nu prea cred. Decat sa dai bani aiurea, mai bine tine acei bani sa-ti cumperi un domeniu. Atat te va costa financiar 12-130 RON pentru un an intreg sa ai domeniu. In rest va depinde de tine ce, cat si cum vei face si castiga. Inca o data, mare, mare grija, gandeste-te foarte bine la ceea ce vrei sa faci si da-i drumul. Sa nu crezi ca vei castiga zeci sau sute de euro din prima luna, nici vorba! De accea ti-am spus mai sus ca trebuie sa ai mare rabdare cu acest program. Castigurile mai mari vin abia dupa 7-8 luni si aici ma refer la la cateva zeci (50-70 euro/luna). Vei castiga in timp mai mult. E posibil sa castigi sute de euro chiar si din prima luna, dar pentru asta trebuie sa faci cercetare de piata amanuntita. Castigurile iti vor fi determinate in mare masura de cati vizitatori unici ai lunar. E mult de lucru, multa taraganeala, dureri de cap, etc., dar si odata ce ai reusit, ai un venit pentru care nu mai faci mare lucru. Sunt si alte "chestii" care le vei invata pe parcurs. Daca ti le-as spune toate acum, nu mi-ar ajunge 100 de file de caiet pentru cate informatii sunt. Totul depinde de tine. Sper sa-ti fie de folos aceste informatii. Iti doresc succes.