| Noone09 a întrebat:

am rupt aseară o bancnotă de 50 de euro o mai pot schimba la banca sau sa o lipesc cu scoci laughing mulțumesc
Fundă!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bancnotele euro care sunt uzate sau deteriorate (de exemplu, arse, rupte sau degradate parțial) și care îndeplinesc anumite criterii, sunt preschimbate de către băncile centrale naționale din zona euro. Bancnotele euro uzate sau deteriorate în mod intenționat nu se schimbă.
Doar leii se schimba la noi in tara. Ia legatura cu banca nationala:
http://bit.ly/2FroeB1

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi cu ambele bucati la BNR si ti-o schimba.

| anonimg a răspuns:

Lipește-o cu scotch.
Unele case valutare nu acceptă bancnote uzate.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

E rupta nu e uzata. A spus ca este uzata?

| anonimg a răspuns (pentru darrio2007):

Da, trebuia sa specific si rupte si uzate.

| PainTech a răspuns:

Perfect. Acum ai doua de 25.

Mergi cu cea a mai ramas la Banca Nationala si o sa fie schimbata.

| Lostlyric a răspuns:

Cu siguranta o poti schimba. Eu am aprins 300RON candva, din greseala. I-a inlocuit pe toti la BNR. Cauta o sucursala BNR.

Răspuns utilizator avertizat
| Lucy105 a răspuns:

Din cate stiu eu, daca ai rupt bancnota DIN GREȘEALĂ, o poti schimba. Nu sunt sigura ca ar fi bine sa o lipesti...mai bine mergi la banca sa întrebi.
Sper sa te ajute putin răspunsul meu, însă sa stii ca eu nu am astfel de experiente.

| Robirecalo3 a răspuns:

Nu