| adrian_2389 a întrebat:

Sall vreau sa-mi deschid o farmacie si nu am facultate si din cate am inteles ca farra facultatea de medicina nu poti sa iti deschizi si eu vreau sa cumpar de la cineva licenta care a avut farmacie si vrea sa o vand pot sa cumpar de la el imi trebuie facultate mersi pentru rasp

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit legii farmaciei, nr. 266/2008, republicata in 2009, farmacia poate fi infiintata de o firma(cu o forma juridica din cele prevazute in legea nr. 31/1990) care are in obiectul de activitate distribuirea de medicamente. Nu este necesar ca patronul firmei sa fie farmacist, respectiv sa fi absolvit facultatea de farmacie. In schimb este obligatoriu ca personalul farmaciei, respectiv farmacist sef, farmacisti si asistenti medicali farmacisti, sa fie absolventi, cu diploma de licenta. Poti citi legea aici: http://www.avocatnet.ro/......2009.html. Numai bine!

| noktambul a răspuns:

Angajezi pe cineva care are facultatea de farmacie.

| X_9155 a răspuns:

Patronul, asociatii sau administratorul nu trebuie sa aiba studii in domeniu.