| EduardP a întrebat:

Acus, fac 15 ani. Am o intrebare : unde pot sa-mi fac un card VISA sau PAYPAL si daca trebuie platit ceva pentru el. Atunci cand mi-l fac trebuie sa depun niste bani in cont? Am inteles de la cineva ca trebuie platite si niste comisioane. Cam cat ar veni si cand se plateste ( o data la luna / an ) multumesc. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Flaviius87 a răspuns:

Salut Eduard.
Poti sa mergi la orice banca sa deschizi un cont curent.Nu sunt sigur daca trebuie sa mergi cu unul din parinti... Acolo va trebui sa specifici ca vrei sa il folosesti online. Ofiterul de cont va sti. De obicei trebuie sa depui o suma in cont 5 sau maxim 10 lei. In ceea ce priveste comisionul de administrare, depinde de optiunile contului tau. Fiind elev, este posibil sa gasesti si ceva oferte, sa nu platesti nimic. Incearca la BRD sau Raiffeisen. Cred ca ei aveau optiuni pentru elevi/studenti.
Pentru contul Paypal, de asemenea va trebui sa ai in cont o suma (nu mai retin exact cat). Pentru paypal nu ai niciun comision de intretinere, si suma depusa initial, o sa intre in contul tau.
Succes!winking

1 răspuns:
| Alexandra_Andrei_1990 a răspuns:

Platesti maxim 5 euro cand atasezi cardul de contul paypal. toate taxele, unele banci te taxeaza pentru ca iti faci card, administrare de cont etc, cu 25 lei iti faci card de la orice banca si til atasezi la paypal, suma aceasta o platesti doar o data, si ar mai fi.
Taxe si comisioane PayPal
Afla aici care sunt taxele si comisioanele practicate de Paypal.com in functie de tipul de cont pe care il detii.

1. Pentru contul Personal Paypal taxele si comisioanele practicate sunt:
- deschiderea unui cont = gratis
- trimiterea, expedierea de bani = gratis
- retragerea de sume de bani = taxe in functie de metoda de retragere a banilor;
- sa adaugi bani la contul tau = gratis
- primirea de plati prin PayPal Balance, Paypal Instant Transfer sau Paypal eCheck = gratis
- primirea de bani prin Credit Card, Debit Card = 3, 4 % plus 0, 55 EUR. Nu exista comisioane pentru plati efectuate prin Skype, in celelalte cazuri este o limita de 2 tranzactii pe an/ 3, 4 % plus 0, 35 EUR pentru platile prin card folosind PayPal sau Skype;
- tranzactii cu monede, valute diverse – rata de schimb avand o taxa de 2, 5 %.

Atentie! Prin contul Personal nu se pot primi plati prin credit sau debit card, sau Buyer Credit prin eBay sau eBay Express, fara sa upgradezi la un cont Paypal Premium sau Business, exista taxe pentru platile in tari diferite.

2. Pentru conturile Paypal Premier sau Business taxele si comisioanele sunt urmatoarele:
- deschidere de cont = gratis;
- sa trimiti bani = gratis;
- sa retragi bani = taxe in functie de metoda de retragere;
- sa adaugi fonduri, bani la contul tau Paypal = gratis;
- sa primesti plati prin Paypal Balance, Paypal Instant Transfer sau Paypal eCheck= de la 1, 9 % + 0, 33 EUR pana la 3, 4 % plus 0, 35 EUR;
- sa primesti plati prin Credit Card sau Debit Card = de la 1, 9 % plus 0, 35 EUR pana la 3, 4 % plus 0, 35 EUR;
- tranzactii cu valute diferite = rata de schimb este de 2, 5 % sau taxe pentru plati internationale.
2.1.1 La retragerea unor sume de bani, care pot fi metodele disponibile? Eu vad una singura... ii incarci din contul virtual paypal pe cardul tau specificat acolo. Convertirea din valuta in lei fiind insotita de o taxare, perceputa de catre banca emitenta a cardului (asa am citit in unele surse, e corect?), de 2.5% din suma totala.
Vreau sa stiu precis acel comision procentual din partea paypal-ului la retragerea banilor. Imi puteti aduce precizari suplimentare? Cit este?
2.1.2 Care e diferenta intre banii primiti prin "Paypal Balance" si plata directa cu cardul? Cum mi-ar putea plati un client direct cu cardul? Nu trebuie ca el, la rindul lui, sa aiba un cont paypal din care sa-mi vireze banii?
2.1.3 Adica paypal-ul imi taxeaza cu 2.5% doar trimiterea unei sume de bani (initial in lei)? Urmind ca la primire, transferul/convertirea pe card a valutei initiale sa fie taxata la fel (2.5%), insa de catre banca emitenta a cardului? Sper ca nu am de a face cu o taxare dubla la primire?!
2.1.4 Apropo de acea "atentie" din finalul pct-ului 1 (contul personal), care e diferenta intre a primi bani prin credit sau debit card, respectiv a primi o plata prin aceleasi tipuri de carduri?