| AdiMihai25 a întrebat:

Salut.
Ajutati-ma va rog mai explicit.
Ce inseamna cont payPal?
E ca un card /cont bancar?
Se plătesc impozite la fiecare tranzacție, se pot transfera banii pe card?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Paypal nu este nici un cont bancar, si nici un card.
Este un serviciu de plati online, la care trebuie sa atasezi un CONT BANCAR.
Dupa ce ai creat contul si ai atasat unul sau mai multe conturi bancare (exista si un cod pe care trebuie sa il introduci, pe care il primesti de la banca unde ai respectivul cont), esti pregatit pentru a efectua tranzactii.
Concret, poti efectua plati online, incasari, si transfer de bani (poti trimite cuiva o suma de bani. Daca e din UE, nu platesti comision).

Cand efectuezi o plata, vanzatorului de la care cumperi, ii trimiti doar adresa de Paypal (adresa de email pe care ai inregistrat contul de Paypal).

Pe baza acestei adrese, Paypal retrage din contul tau bancar suma necesara, si o vireaza in contul lui.

In anumite cazuri, exista si posibilitatea sa fie pastrata de Paypal pana dai tu ok-ul ca ai primit produsul si e totul in regula. Trebuie sa bifezi tu ceva pentru asta cand accepti retragerea sumei/plata comenzii.

Contul de Paypal are si un portofel (wallet), in acesta intra sumele primite de la alte persoane, si tot in acest portofel poti transfera tu bani din contul bancar, in mod "manual."

Daca platesti cu suma transferata manual in portofel, vanzatorul va vedea doar adresa ta de Paypal si eventual numele tau.

Daca platesti normal, va vedea si numarul tau de cont, si automat va cunoaste despre ce banca e vorba...

Cand platesc la magazine cunoscute, cu reputatie, folosesc metoda normala.
Cand cumpar de pe eBay de la comercianti mici, imi place sa imi transfer intai o suma in portofel, apoi platesc cu suma din portofel.
E mai bine sa te pazesti.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Iar cand o persoana doreste sa-ti trimita o suma de bani pe Paypal, trebuie sa cunoasca adresa de Paypal doar. E suficient.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/PayPal

| Robert13Elisei a răspuns:

Contul PayPal este contul contul cardului care este salvat in aplicatie. Adica, va descarcati aplicatia, si acolo va adaugati datele cardului dvs. Dupa asta, veti avea contul cardului creat (de obicei este email-ul personal).