| gheroghegica56 a întrebat:

Salut,vreau sa platesc pe net cu paypal.
Am un cont bancar la pyreus dar nu am card paypal.
Pot sa fac cumva sa nu am card la paypal dar sa am doar cont?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Paypalul este o platforma de plati internationala!
Contul la paypal se face cu datele personale din buletin si se leaga un cont bancar de el, sau un credit card, ca contul sa-ti poate fii verificat de Paypal si sa ti se dea dreptul sa-l folosesti.
Paypalul nu are card!
Paypalul functioneaza ca o banca intermediara intre tine si cumparator sau vanzator.
Varsta minima pentru un cont paypal, este de 18 ani.

| gheroghegica56 explică (pentru Violleta2022):

Si pot sa scot de pe paypal bani care ii primesc?
cum?

| Violleta2022 a răspuns (pentru gheroghegica56):

Intai faci contul Paypal si apoi legi contul bancar de el.|paypalul iti va retrage $2 din cont si iti va trimite in extrasuld econt bancar un cod de 4 cifre, pe care tu trebuie sa le introduci in linkul trimis de Paypal. Dupa care, ei te verifica si-ti depoziteza banii inapoi in contul bancar.
Odata verficarea lor terminata, te anunat ca poti folosii contul de Paypal.

Deci, sa zicem ca ai contul paypal functional.
Poti primii bani in contul de paypal de la cineva, sau daca vinzi ceva.
Banii stau tot timpul in contul de paypal, pana tu intri in contul de paypal si faci operatiunea de transfer din Paypal catre contul tau bancar.
Totul se face online, doar ca tranzactia dureaza 4-5 zile, ca banii sa-ti intre tie in contul bancar.

La operatiunile de plata, nu mai este nevoie sa faci tu tranferuldin contul tau bancar in Paypal, deoarece Paypalul iti ia bani automat din contul bancar, dupa ce tu aprobi plata pe site-ul de unde vrei sa cumperi cu paypalul.

| gheroghegica56 explică (pentru Violleta2022):

Dar ce cod trebuie sa pun cand cumpar ceva daca platesc prin paypal?
exemplu vreau sa iau ceva din china(aliexpress) daca vreau sa platesc cu paypal ce cod trebuie sa pun?
se transforma singuri bani din lei in dolari?

| Violleta2022 a răspuns (pentru gheroghegica56):

Codul apare doar cand Paypalul iti retrage primii bani din cont, cei $2, cand iti verifica contul prima oara!
Este un cod de 4 cifre care apare in extrasul de cont bancar.

Cumpararea produselor si plata lor cu paypalul NU se poate face faca verificarea si validitatea contului de Paypal nu este facuta in prealabil.

| gheroghegica56 explică (pentru Violleta2022):

Cum adica ultima parte?

| Violleta2022 a răspuns (pentru gheroghegica56):

Codul ala, apare o singura data, cand Paypalul iti verifica contul bancar, retrangandu-ti cei $2 din el, atunci cand iti faci contul!
In descrierea transactiei bancare, apare un code de 4 cifre, pe care Paypalul ti-l cere sa-l pui intr-un link trimis de ei pe emailul tau. Odata ce pui acel cod, ei primesc codul si asa se conving ca tu esti posesorul corect al contului paypal dar si al contului bancar, moment in care ei iti mai trimit un ultim email, in care te informeaza ca esti membru activ Paypal din acel moment fiind eligibil sa-l folosesti.

Pana nu se afce acea verfiicare de Paypal si nu se trimite acel cod, contul Paypal nu este finalizat si nu poate functiona.

Cat priveste transformarea banilor, da, se transforma singuri din lei in dolari (sau euro, dupa caz).
Tu doar apesi pe buton ca vrei sa platesti cu Paypalul si apoi confirmi plata cu paypal, moment in care Paypalul iti retrage din contul bancar, suma care o ai de plata la Aliexpress.

| gheroghegica56 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc tare mult!

| MihaelaDart a răspuns (pentru gheroghegica56):

Ți se retrag de fapt echivalentul de 1 euro, nu dolari. 1 euro îți va restitui banii după validarea contului PayPal. Este ușor de folosit.