| ღSคภ๔яค a întrebat:

Buna tpu.Relatia cu familia mea cu timpul s-a racit datorita certurilor frecvente care au loc.M-am izolat complet de ei o perioada fiindca asa am simtit nevoia sa fiu singura si sa nu mai aud de nimeni si de nimic, pana imi fac ordine in ganduri.Provin dintr-o famile modesta,care mi-a oferit o educatie aparte. Locuiesc la bunicii mei,de cand m-am nascuthappy,asta fiindca mama mea nu e responsabila si,,face numai prostii", dar eu nu sunt in stare sa o judec pe ea.Ce ma doare cel mai tare nu e ca nu a fost langa mine cand am avut cea mai mare nevoie de ea, si ca niciodata nu ma suna sa vada daca mai traiesc ci ma suna doar atunci cand are nevoie de niste bani, fiindca eu sunt in stare sa-mi strang milione deoparte..asa am fost invatata sa nu dau banii pe prostiihappy.si ma deranjeaza faptul ca in afara ca m-a distrus pe mine, a mai facut 4 copii pe care nu-i poate intretine, pentru ca ea isi consuma banii pe tigari si bautura si apoi ne cere noua bani cu pretextul ca are nevoie pentru copii da de unde...
Probabil v-am plictisit prin randurile de mai sus, dar eu vreau sa ajut acei copii.Nu vreau sa mai fac facultate si vreau dupa ce termin liceul sa muncesc, poate intr-un loc mai deocheat, fiindca de acolo as putea avea un venit considerabil si sa le pot oferi tot ce-si doresc, fiindca nimanui nu-i pasa de ei.Ce sa fac?sad

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Rose, ce pot eu să îți zic este că sinucigașii, atunci când anunță că vor să se omoare, de fapt nu vor asta. Ei vor doar ca cineva să le dea atenție, vor să vadă că lumea asta nu a uitat complet de ei și că merită să mai dea o șansă vieții. Ei speră.
Ceea ce ai scris tu aici este un strigăt de ajutor, draga mea, vrei ca cineva să îți spună că nu trebuie să faci videochat sau ce altceva mai urât vrei să faci. Eu nu am cunoștințele și relațiile lui Luci, și cred că o fată cuminte ca tine se sperie și de așa o idee, deși, dacă ajungeți să vă iubiți, nu-i chiar rău. Ce pot eu să îți spun este că trebuie să faci o facultate. Chiar dacă e teribil de greu, trebuie să înveți, să prinzi un loc la fără taxă, să înveți foarte bine (foarte important e să alegi facultatea care îți place și ți se potrivește, dacă nu te-ai decis, dă-mi un mesaj privat și te voi ajuta în legătură cu alegerea TA). Dacă vei învăța foarte bine și vei avea o relație frumoasă cu profesorii, vei putea rămâne ca asistent universitar la facultatea ta, după cei trei ani (sau mai mulți, depinde ) de facultate.
Eu nu am mers la facultate doi ani, abia anul ăsta am mers și îmi pare rău că am irosit 2 ani din viață muncind pe nimic. Sunt acum la UPA Iași, e foarte scump, într-adevăr(4400 lei pe an), dar dacă ai vreun fel de bursă sau ajutor de la stat în situația ta, te invit aici, e o universitate extraordinară. Dacă nu ești din zonă, nu-i nimic, putem căuta și găsi ceva pentru tine, dacă dai mesaj.
Dacă totuși vrei să câștigi bani ACUM, asta nu înseamnă că trebuie să renunți la facultate, și nici că trebuie să oferi servicii sexuale. Foarte multe fete reușesc să manevreze clienții în așa fel încât să nu trebuiască să se dezbrace complet (prin diverse joculețe, cum ar fi extragerea unor bilețele dintr-un bol, sigur, biletele având două straturi, inițial i se arată clientului un mesaj ca "să îmi dau sutienul jos" iar al doilea strat, "să îmi mângâi sânii„. Mare diferență, nu trebuie să se dezbrace! Dar dacă nu te pricepi la a manipula bărbații, ești o simplă pradă.
Mergi la facultate, e alegerea ta dacă faci videochat sau nu, eu sper că nu, poate ai noroc și întâlnești un băiat care să aibă grijă de tine, îl recompensezi spunându-i "da" la altar. Dar mergi și învață bine. La fără taxă, mai primești și bursă de merit, te întreții măcar pe tine, iar dacă dai dovadă de capacitate și determinare, nu ai cum să nu fii remarcată. La facultățile mari vin cele mai importante companii din lume și te poți angaja la ei, anual pleacă câteva mii de studenți în afară, la locuri de muncă în marile corporații. Dacă știi o limbă străină sau mai multe, dacă vei fi pasionată de domeniul ales și vei învăța bine, nu va dura mult până să te pui pe picioare, draga mea.
Să nu îți fie teamă să îmi dai mesaj, eu studiez pentru a deveni consilier școlar, deci căutarea facultăților din care să alegi tu, e o plăcere pentru mine.
Și eu am văzut acel "datorită" dar cred că asta mai lipsea acum, critica, fie ea constructivă. Ai scris foarte frumos, e foarte bine așa! Bravo ție! Nu oricine în situația ta mai cere un sfat de la alții care au văzut mai multe. Trebuie apreciată atitudinea ta, draga mea, atât de sinceră, corectă, și matură. Asumarea responsabilității pentru frățiorii tăi e admirabilă, dar nu e încă momentul. Mai un pic de muncă și răbdare. Imaginează-ți că tu stai pe un scaun și îi ridici pe ei la un nivel... apoi ce faci? Trebuie să cobori de pe scaun. Așteaptă să urci pe o treaptă, o funcție sau poziție de unde poți crește, iar de acolo, tot urcând, îi poți trage după tine până urcă fiecare la prima treaptă, și de acolo, fiecare să urce singur.

| pietrean a răspuns:

Ce sa inteleg "sa muncesc intr-un loc mai deocheat"?
De inteles,bineinteles,ca am inteles,dar nu prea vad,cum o fata studioasa,cuminte,ca tine, care spune ca provine dintr-o familie modesta, care mi-a oferit o educatie aparte(asa cum afirmi), sa se apuce de prostitutie, video-chat.Am impresia ca te cam contrazici(poate numai in modul cum judeci). Asta, nu mai inteleg! Din acest motiv, chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc.Singurul sfat,ar fi sa-ti vezi de scoala,de educatie, sa nu practici prostitutia, ca nu mai scapi de obiceiul asta!
Si inca un lucru, dar sa nu interpretezi ca pe o rautate, ci ca o atentionare:
-"s-a racit DATORITA certurilor" este incorect
-"s-a racit DIN CAUZA" certurilor este corect
Ca sa fiu mai concisa,"din cauza" se foloseste cand este ceva de rau.