| mihaiii112112 a întrebat:

Salut. Am contactat pe X de pe OLX caci a pus un produs de care sunt interesat, si totusi nu a acceptat ''comanda prin OLX''. Mi-a raspuns X si mi-a spus ca imi pune coletul cu ramburs decat pe transport, nu si suma bunului aferent si ca nu vrea nici ca banii bunului sa ii trimit in contului bancar. Vrea ca dupa ce ridic coletul si ma asigur ca produsul este in regula, sa trimita curierul sa ridice un colet de la mine, pe banii lui, in care sa pun intr-un recipient/cutie suma produsului achizitionat. L-am intrebat din ce motiv nu vrea sa procedam prin OLX, insa totusi a fost ezitat sa imi raspunda la intrebare. El are mai multe produse de acest tip pe OLX, pare ca din asta se intretine. As comanda de la o alta persoana, insa el este singurul cu produsul pe care eu il vreau. Presupun ca el nu vrea sa faca aceasta tranzactie prin intermediul OLX astfel incat sa nu plateasca impozit pe bunul respectiv. De aceea nu vrea banii in cont sau ramburs la coletul cu bunul respectiv, ci doar sa ii trimit banii prin curierul pe care il trimite sa ridice coletul cu suma aferenta. Daca lucrurile stau astfel, il face de fapt evaziune fiscala, presupun. Eu daca as ridica acel colet cu bunul respectiv, insa atunci cand trimite curierul sa ridice coletul cu banii produsului, nu ii pun banii in colet, poate sa mi se intample ceva? Avand in vedere ca face acest lucru, ma indoiesc ca ar raporta politiei cum ca nu am platit pentru bunul lui daca el a facut efort suplimentar pentru a nu plati taxe. Cineva stie exact ce ar putea face X in momentul in care nu as trimite coletul cu banii?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Știi ce?
E aberant modul lui de acțiune și pot apărea multe probleme:te răzgândești, nu îl mai vrei, îți dă țeapă.
Prea riscant din punctul meu de vedere.Mai bine stai liniștit și mai ai răbdare. Uite așa am pierdut 1000 de lei pentru un produs care a apărut listat după ce mi-am luat țeapă happy
Așa că decât să riști prea mult și să pierzi tot, mai ai răbdare și ieși câștigat
Plus că modul lui de operare este aberant si nu pare deloc legit ceea ce face.

Bafta!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce vrei tu sa faci e înșelăciune și e o infracțiune. Și da el face asta sa evite plata taxelor

| johnnny123 a răspuns:

În concluzie ne ceri sfaturi despre cum să furi și să scapi nepedepsit?

| mihaiii112112 explică (pentru johnnny123):

I mean he s doing it, why wouldn t I too