| Rares311 a întrebat:

Salut. Am facut o greseala... m-am vazut pe banii mei si am facut mai multe prostii cu ei, mai exact i-am jucat la pacanele. Si nu m-am oprit pana n-am stors toti banii de care am putut dispune. Mentionez ca am facut un credit la Raiffaissen de 10000 de lei si inca vreo 4 online la IFN uri, mai exact la Ocean Credit (3000), Credit Fix (1700), Viva Credit (1250) si Mozipo (3000). Am vechime de doar 8 luni, iar salariu e de 4000 si cu niste sporuri 4600 de lei lunar. As vrea sa stiu daca, cu toate acestea ar fi vreo banca care sa ofere credite de refinantare pentru a le aduna pe toate si a face unul singur pe o perioada mai indelungata. La Raiffaissen, unde am facut prima data creditul, nu a dat voie deoarece eram inregiatrat la Biroul de Credite. Nu am restante la aceste credite. Un raspuns, va rog...

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Slabe speranțe.
Dacă mai rămâne ceva după ce achiți ratele, fă-ți singur un bine: mergi la un psiholog să te scape de dependență!

| johnnny123 a răspuns:

Deci să rezumăm. Ai facut 5 credite, ai pierdut la păcănele toți banii împrumutați, ai fost trecut în registrul rău-platnicilor pentru că nu ți-ai plătit ratele la timp, și acum vrei să găsești o bancă dispusă să te împrumute?

Și cam ce șanse crezi că ai să convingi o bancă de faptul că ești bun-platnic după toate cele de mai sus? Crezi că băncile nu-și fac temele înainte de a împrumuta cuiva bani?

| Rares311 explică (pentru johnnny123):

Am spus ca nu am restante... ai inteles gresit.

| Emma30555 a răspuns:

Cauta la mai multe bănci, încearcă, vorbește cu un broker care colaborează cu mai multe bănci dacă nu ai timp sau cauta tu, o bancă cu o dobândă mai bună. BT, IDEA, OTP banck, ing, brd sunt o multime, dar evita.ifn-urile care au dobanzi mari. Apoi nu mai juca la păcatele, ele sunt programate din start sa fie pe câștig, probabil sunt programate să "dea " bani doar la 5 % restul de 95 % intra la câștigul cazinoului nu ai cum sa bati un calculator programat, e logic. Mergi la psiholog, psihiatru, e un viciu care te distruge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare e gradina lui Dumnezeu. Și mulți...

| 19flo79 a răspuns:

Nu cred ca un nou credit te-ar ajuta, de fapt is sigur de asta!

As incerca insa o strategie:
1. As merge la Reiffeizen si m-as ruga de ei sa imi reesaloneze creditul. Adica sa imi faca rate mai mici la creditul actual si sa il intinda pe un termen mai lung.
2. As achita de urgenta creditul cel mai mic, prima luna
3. As achita integral al doi-lea credit (1700), a doua luna

4. Acum esti mai relaxat happy

5. Sper ca nu mai bagi la pacanele si nici credite nu mai faci!

Bafta!

| svenhassel13 a răspuns:

Domnule, trebuie să-ți spun că până acum ai eșuat în viață. Dar ce îți pot spune în continuare este că poți schimba cursul vieții tale. Nu o irosi pe toată fără drept de apel. Folosește-o, ai doar una, fă-o să fie cea mai bună, nu cea mai nocivă. Bucură-te de ea, n-o distruge. Ai un salariu bun din câte văd, câte poți face cu el? Îi poți investi în tine, în cărți. Fii deștept, duhnim de proști. Doar proștii joacă la jocuri si pariuri. Fă din viața ta o carte de citit, nu de aruncat. E o prelegere, pe lângă întrebarea ta.