| cristian_vacaroiu a întrebat:

Am o curiozitate, voi cum impartiti banii/cheltuielile impreuna cu partenereul de viata? Fiecare are banii lui/aveti bani la comun. Unul se ocupa de anumite cheltuieli, altul de altele? Cum v-ati impartiti?
Noi suntem putin cam confuzi. Nu sunt de principiul sa avem banii la comun, dar mi se pare ok ca fiecare sa stie ce are de platit in casa.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ne impartim cheltuielile... Iar lucruri personale precum haine si si cumpare fiecare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Situația actuală. Fiecare la pensie, copii au plecat de acasă.
Soția conduce situația financiară a familiei și se preocupă cam de tot ce este de cumpărat, etc.
Astfel eu dau acasă o sumă pe care am convenit-o împreună. Din restul ce îmi rămăne, achit datorii ale familiei la bănci, maio cumpăr și eu uneori mâncare și alte lucruri necesare acasă și o sumă modică îim rămâne pentru cheltuieli strict personale.
În principiu recomand ca să se decidă împreună funanțele familiei, cheltuielile mari, sumele de econimisit pentru situații de urgeență. iar în raport cu asta să se decidă tot împreeună o sumă pentru fiecare, pe care să o cheltuiască după propria dorință.

| Marbea a răspuns:

Cheltuielile trebuie impartite astfel incat fiecare sa stie ce are de achitat luna de luna. Nu sunt pentru bani la comun ca s-ar putea ca pentru unul sa i se para importanta o anumita achizitie iar celuilalt nu, si atunci fiecare cu banii lui iar cel cu venitul mai mare face si economii pentru vacante sau cumparaturi mai mari.