| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare ca, locuind impreuna, el banii sa si-i puna deoparte, eu sa platesc chirie, intretinere, facturi, iar cand el contribuie cu ceva sa o faca cu conditia sa punem banii inapoi? I-am propus sa facem macar asa: eu chiria+cheltuieli+facturi, el macar intretinerea. Spune ca pe ai lui ii pune deoaparte, ii strangem pentru. nunta si nu mai stiu ce, ca dupa ce ii punem pe cei x milioane inapoi, pot sa imi strang pentru. ce voiam sa fac. Dar cum naiba sa imi strang cand asta inseamna ca tot eu sa platesc toate cheltuielile?
Pe de o parte il inteleg, pe de alta parte, mi se pare frustrant ca eu sa nu mai pot sa imi strang bani pentru unele lucruri de care am nevoie. Si nu, nu sunt,, mofturi", ci spre exemplu, am nevoie sa continui cu ceva la stomatolog, sa continui tratamentul la dermatolog pe care il faceam aproape lunar - microdermabraziune, etc.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mi se pare normal. Si tu cum de accepti asa ceva?
Daca o faci esti prea naiva si naivitatea se plateste, mai devreme sau mai tarziu.

| Carinaad a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu stiu..am incercat sa,, las de la mine" doar pentru a evita certurile. Cand deschideam subiectul, de fiecare data ne ciondaneam si el ramanea bosumflat mult timp. Pur si simplu am renuntat sa mai aduc asta in discutie doar ca sa nu stric toata atmosfera in casa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Carinaad):

Nu trebuie sa lasi de la tine si nici sa te certi.
Daca vrea sa stranga bani pentru nunta atunci puneti toti banii impreuna si cheltuiti tot asa.
Nu am stat cu sotia pana la casatorie dar apoi, in casa noastra, ea a fost casiera.

mira
| mira a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ai primit raspunsuri lamuritoare.El strange bani pentru nunta, dar nu se stie cine va fi mireasa.In niciun caz tu. Daca era interesat de casatoria cu tine o facea pana acum.De fapt, iti petreci viata cu un profitor lipsit de obraz.Ce ai de facut? Stii tu singura.

| Liviu a răspuns:

Si eu ma amagesc ca nu gasesc o femeie cu capu pe umeri si laughing tipu si-a gasit una de il intretine.Pai ma femeie e fitu sau ce? Ca fito de era si nu te purtai asa frumos cu el laughing dai un sut in testicule sa se duca la ma'sa

| miolina a răspuns:

Daca nu sinteti casatoriti, de ce nu te muti in alta locuinta? Cred ca el te considera o chiriasa, iar el proprietarul locuintei?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce il intelegi? A gasit o naiva care il intretine si ii place. Daca nu pui piciorul in prag o sa traiesti asa toata viata, el cu burta in sus la TV si tu cheltuindu ti toti banii sa il intretii

| Carinaad a răspuns (pentru suntserios):

Practic, si el are banii lui. Doar ca ii pune deoparte, spunand ca tot pentru noi sunt.
La sfarsitul lunii ii dau inapoi suma aia de bani pe care trebuie` sa o inlocuiasca, pe are i-am folosit in casa pentru. ce trebuia cumparat atunci - si ii propun ca din acel moment, sa facem cheltuielile jumi-juma, iar cu restul de bani, fiecare si-i foloseste cum vrea.

| minrest a răspuns:

Si banii aia care se pastreaza trebuie sa fie ai amandorura, nu ai lui. Platiti amandoi pe din doua, si pastrati amandoi. Pana acum s-a strans mult mai mult decat pentru nunta. Imi pare rau, dar cred ca ai nimerit un om nebun, cu o dorinta de control patologica.

| gelu1970 a răspuns:

Si daca ai fi casatorita cu el nu ar fi normal. cu atat mai putin, caci sunteti doar o pereche ce traiti in celasi apartament.
cred ca faci o greseala mare.

| raluk27 a răspuns:

Propune-i sa faceti invers. Spune-i ca stangi tu banii tai integral, iar el sa suporte cheltuielile casei. "Pai cum, iubi, sa strangi numai tu bani de nunta. Ma simt aiurea ca nu cobtribui cu nimic". Fa-o putin pe suparata. Inversati rolurile. Presupun că aveti cam același venit.

| PeFuga a răspuns:

"O luna platesc eu dările si pui tu deoparte banii, cealalta luna pun eu la ciorap si achiti tu facturile. Ori asa, ori iau banii stransi pentru nunta si fug in lumea mea".

Gandeste-te bine daca vrei sa te casatoresti cu omul asta daca nu e dispus sa negocieze... Evalueaza situatia. Crezi ca dupa nunta o sa se implice in cheltuielile lunare? Crezi ca o sa cumpere din salariul lui scutece pentru copil? O sa plateasca si el taxa la cresa sau la gradinita?

Eu inteleg ca e iubire... dar iubirea nu iti da nici de mancare, nici nu iti acopera capul. Mai ales in cazul tau daca nu se da pe brazda!

| cineva666 a răspuns:

Iubitul tau este pe interes happy te foloseste. banii lui ii strange si tu pe ai tai ii cheltui pentru amandoi happy. probabil ca de asta si sta cu tine... a gasit o proasta care sa-l intretina(scuze). nu cred ca el strage bani pentru nunta voastra happy.

| cineva666 a răspuns:

Nu cred ca te iubeste..doar profita de tinewinking. probabil ca o sa te si paraseasca cand o sa gaseasca alta proasta care sa-l intretina.

| cineva666 a răspuns:

Ce noroc pe el happy si a gasit o prostuta care sa-l intretina in timp ce el isi pune bani deoparte pentru ca mai tarziu sa si faca anumite placeri happy

| DulceLup a răspuns:

Pey ori sunteti impreuna ori nu mai sunteti? Daca da, banii la gramada, ma tata!
Lista lunara cu ce trebuie si gata! Problema rezolvata!