| TonyMotola a întrebat:

Salut.
Am o firma si vreau sa o ridic foarte mult si sa am multi clienti. Incercarile mele s-au epuizat si va intreb pe voi...
Are cineva vreo idee? Domeniile de activitate sunt: Servicii IT, vanzari echipamente IT, gazduire web, constructii pagini web, vanzari si montari camere de supraveghere...

Deci, ceva idei de promovare?

Răspuns Câştigător
| irecafa a răspuns:

Da mailuri sau trimite brosuri catre firmele mici care au nevoie ca cineva sa le tina calculatoarele la preturi mai micic, de firmele mari se ocupa multinationalele de obicei asa ca nu ai sanse.

Fa un site frumos de prezentare, eventual cateva marturi ale clientilor cum ca serviciile prestate de firma ta sunt extraordinare

posteaza pe forumuri unde sunt puse intrebari la care poti da raspunsul si atatsezi ca antet posibilitatile de contact ale firmei tale

Inregistreaza-te pe site-uri de firme si trimite multe mailuri

mai jos sunt 2 siteuri cu idei de promovare si idei de afaceri poate mai gasesti acolo metode de promovare. mult succes

http://startafaceri.blogspot.com/
http://small-business-expert.blogspot.com/

11 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Incearca o promovare pe bloguri, cu bannere de 125x125, sau da la schimb echipamente in contul promovarii.

| canarita a răspuns:

Angajeaza un manager bun...sau mergi la o firma de consultanta in management, iti va oferi sfaturi utile pentru a o scoate la capat pe timp de criza...ideea este ca lumea e intr-o permanenta schimbare, daca azi o afacere merge bine, peste 5 ani poate sa iasa cu totul de pe piata. Un studiu de piata e binevenit, compara cererea cu oferta, vezi ce preturi se practica, ce concurenti ai, care sunt resursele tale si te poti reprofila. Poti citi carti de "managementul schimbarii" sau poti apela la un agent extern in domeniu.Succes!

| LuS[z] a răspuns:

Distribuie-ti marfa la un pret mic. din ce inteleg detii un srl adica activezi cu maxim 50 de oameni. pune-i la treaba in domenii precum advertising si creeza o marca pentru a putea fi identificat usor. dupa ce vei avea o baza solida de clienti totul va merge ca la carte pentru ca daca au fost incantati de serviciile tale, te vor recomanda fara ca sa fie necesar sa ii rogi tu.
Sper ca ti-am fost de ajutor.happy

| alexdop21 a răspuns:

Stii ca 3 sferturi din clienti afla de firma ta prin advertising, adica daca tot faci asta fa-ti si nitica reclma, si nu pune pe stalpi afise pentru ca nu le citeste nimeni, ia-ti un panou publicitar, dai un ban dar stai in fata, du-te la televiziunile astea de mana a doua otv, etno, kanald si tot asa pentru ca ei cer mai putin pe pachetul de reclame si pune-ti reclama si acolo cateva minute pe zi in ore de raiting mai mare!

| unromandestept a răspuns:

La intrebarea ta "ceva idei de promovare?" raspunsul meu ar fi cu siguranta DA!
Pentru detalii astept un mesaj! O zi cat mai frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reclama.

| DoomNEzeu a răspuns:

Nu stiu, poate ar trebui sa incerci pe Servicii IT, vanzari echipamente IT, gazduire web, constructii pagini web, vanzari si montari camere de supraveghere

| frumusica80 a răspuns:

Buna vreau sa te antreb faci si reclame de exemplu la alte firme?

| TonyMotola explică:

Nimeni?

| mariano197761 a răspuns:

Prima data sa iti faci oferta de lucru, o transcrii pe pliante si o imparti prin diferite locuri, mana de lucru sa fie cu cel putin 30% mai ieftina la inceput decat cea de pe piata, (in acest fel v-ei avea atractie la inceput la clienti), usor -usor, cand v-ei fi cunoscut de cei din jur, te poti ridica si la pretentii! Vorba aia "nu curge, dar picura", decat de loc! Apoi, nu lua echipamente, doar decat de la furnizori, nu de la intermediari, si numai in momentul cand ai intr-adevar comenzi, nu le tine in stoc, caci se demodeaza si ramai cu ele, si in final, sa fii parolist atat cu clientii cat si cu angajatii!"Roadele se strang toamna!"

| nicol_2162 a răspuns:

Muunca, muunca,,,,