| unreadfire a întrebat:

Salut, am o intrebare. E mai avantajos sa achiziționezi intr-o moneda mai mare sau mai mică la valoare, spre exemplu euro sau ron? Și de ce, care sunt avantajele și dezavantajele?

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

In general, daca achizitionezi orice, e mai bine sa o faci in moneda nationala.
Ca sa achizitionezi in valuta, in principiu schimbi moneda nationala in valuta. Ceea ce duce la o pierdere datorita cursului de schimb si a comisioanelor.