| AlexDorinel a întrebat:

Avantajele trecerii la moneda euro?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru omul de rand, niciunul.

| Mosotti a răspuns:

Nu prea mai ai inflatie, ci doar inflatia la euro cat o fi, asta e avantajul.

| Dismally a răspuns:

Crestera preturilor - va fi un avantaj pentru unii.

| Lukasssz a răspuns:

Reducerea riscului de turbulențe monetare și financiare.
Efect de disciplinare asupra politicilor economice întreprinse
Reducerea primei de risc la împrumuturi pentru economiile mai puțin dezvoltate.
Posibila stabilizare a nivelului dobânzilor pe termen lung
Eliminarea riscului de evoluție a ratei de schimb în raport cu Zona Euro.
Reducerea costului tranzacțiilor.
Creșterea transparenței internaționale a prețurilor.
Creșterea volumului schimburilor externe.

| romeo78 a răspuns:

Trecerea la moneda euro se va face când se vor îndeplini câteva criterii economice, financiare.
Dar, după cum arată România în prezent nu cred că vom intra în zona euro curând, nu în termenul care se dorea, 2024-2025, dacă nu greșesc.
În situația în care ne aflăm ca țară, trecerea la moneda euro, va însemna că va fi un avantaj pentru multinaționale, pentru marile afaceri, dar pentru muritorii de rând, micii producători, micile afaceri va fi dezastru.

| Meme10Meme a răspuns:

Nada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exemplul cel mai bun este cand a trecut Grecia la euro.
Imainte iti permiteai orice si erau lucrurile ieftine.
A fost pentru multi un dezastru.
Ajungi sa mananci spaghete, nu-ti mai permiti altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| DenqOO a răspuns:

O sa fie ceva preturile in euro salariile cum erau in lei.
Adica daca dadeai pe o paine 1 leu acum dai un euro, iar la salariu daca il aveai de 2000 lei o sa il ai de 400 euro.

| raMLesS a răspuns (pentru DenqOO):

"Adica daca dadeai pe o paine 1 leu acum dai un euro"
Cifrele nu se schimba in euro... adica daca dadeai pe o saorma 30 lei, acum nu dai 30 euro.
O sa se faca conversia... pe o paine o sa dai 25 de centi.

Răspuns utilizator avertizat
| AlinTanase a răspuns:

Daca te referi daca Romania ar trece la euro s-ar schimba complet economia si ar fi mai bine pentru populatie cel putin pentru cei ce au acum salariul de 4000-5000 de lei minim

| MuCelMic a răspuns:

Mai conteaza?
esti la curent cu ce se intampla in momentul asta?

| Andreeeush3369 a răspuns:

Euro creste constant deci este un avantaj

| CIaudiu a răspuns (pentru Andreeeush3369):

Creste pentru ca se defavorizeaza leul, iar asta este un lucru rau pentru ca aduce consecinte mari cum sunt scumpirile, rate mai mari la banca pentru cei care au datorii in euro si lista poate continua.

| Andreeeush3369 a răspuns (pentru CIaudiu):

Esti cam pe langa intrebare