| AddaBlueBrain a întrebat:

ce credeti ca este mai avantajos IPad sau laptop? ....va rog sa mentionati avantajele si dezavantajele fiecaruia. Multumesc:d

Răspuns Câştigător
| SDavidS a răspuns:

Bine o sa fac cum spui tu big grin.
Deci si eu am fost in situatia acesta, nu stia ce sa cumpar laptop sau iPad.Am uitat pe net ce avantaje si ce dezavantaje au fiecare.

Deci:iPad avantaje>Este mai practic,Elegant, Poti sa descarci applicati, este foarte de simplu utilizat, poti sa-l folosesti in timp ce merge pe strada, la New iPad o sa apara Siri (asistant vocal) cand va aparea IOS 6, Are camera in spate, este mai rapid decat laptopul la download si upload, poti sa scrii mesaje (doar pe iPad la iPad/iPhhone), Bateria este de 5 ori mai rezistenta.
Dezavantaje>Ecran mic, Spatiul de stocare este cam mic, Nu poti sa vezi filme pe net, Prea scump, Nu are iesire USB, Nu are iesire pentru CD.

Deci:Laptop:avantaje>Are tot feluri de iesiri (USB 3.0, HDMI,Cablu AV...), Are difuzoare puternice, Un ecran mare, Poti sa vezi orice la net, Are un Keyboard mare si complet.
Dezavantaje>Nu poti sa descarci applicati (Jocuri trebuie sa le cumperi...), Bateria standard poate functiona cam 2-3 ore, Greu portabil.

Sper ca te-am ajutat. Funda?

6 răspunsuri:
| Petrica44 a răspuns:

Daca doresti ceva in pas cu tehnologia, un design modern si functii de ultima ora, iti recomand un MacBook Air
Il poti cara cu tine peste tot, este de 10 ori mai "puternic" si rapid, fata de IPad3, iar bateria dureaza intre 5-7 ore.
Inconvenientul este ca la pret este dublu, fata de o tableta 3.
Eu ti-as recomanda :
http://www.apple.com/ro/macbookair/compare/
Compara-le pe cel de 11 si 13 inch.
Eu as alege MacBook Air 11!;)

| Orafixa a răspuns:

Laptopul este mai amre nu prea il poti cara cu tine epste tot, dar este mai usor de utilizat in schimb ipad-ul il poti lau ori unde dar daca nue sit obisnuit cu thuck este mai greu de a scrie. eu iti propun ipad.

| Walt1337 a răspuns:

PRO Ipad:
- usor
- mai portabil
PRO laptop :
- portabil
-memorie mare
-procesor puternic
- hard disk generos
- display mai mare
-sistem de operare mai bun
-usor de folosit
-si logic, mai rapid/util

Contra Ipad:
-nu intalneste multe din calitatile unui laptop

Contra laptop:
-este mai greu

Cam atat sper ca te-am ajutat... straight face

| Petrica44 a răspuns (pentru Walt1337):

Diferenta intre tableta (fie ea si IPad3) si laptop (Mac). este de la cer la pamant.Deacord cu tine! Apoi memoria tabletei, care fie ea si de 64Gb., este net inferioara, fata de cerintele cotidiene.

| AddaBlueBrain explică (pentru Walt1337):

Multumesc:*