| WgStefan a întrebat:

Am o intrebare legata de cardul de cumparaturi. Se poate sa scot bani de pe el si sa nu platesc nicio taxa sau dobanda daca ii pun inapoi pana la data scadenta din luna viitoare? Am auzit ca ar merge.
Gen sa scot acum o suma de bani, dar sa o depun pe toata pana pe 25 iulie(data scadenta) fara sa se întâmple nimic deosebit!?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai auzit prost. Iti ia dobanda daca nu-i pui tot in aceeasi zi. Luna viitoare este valabil doar daca faci cumparaturi.

| mihai69 a răspuns:

Cardul de cumpărături (indiferent de la ce bancă sau IFN ar fi) e de fapt un card de *credit*. Ceea ce înseamnă că are comisioane enorme pentru retragerea de numerar, precum și dobânzi descurajatoare - tocmai pentru a îndemna posesorii să îl folosească doar pentru plăți, nu și pentru a scoate ca$h.
În cazul tău, ar fi bine să citești documentele (sau pe site-ul băncii / IFN-ului emitent) ca să vezi ce costuri implică asta.