| DearestVicinity43 a întrebat:

Salut!
Daca am un depozit pe o luna de zile de 6000 lei cu o dobanda de 5.6%, cati bani o sa am, daca data scadenta a depozitiului este pe 27 aprilie?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

TOATE bancile, in momentul asta, ofera dobinzi anuale de 2-3 ori mai mici decat inflatia LUNARA! Orice altceva e bla-bla. Era un exemplu cu cartofii, inlocuieste cu orice altceva, mai putin perisabil. Conserve, poftim. Conserve de orice. Cel mai bun lucru pe care il poti face acum cu banii e sa ii bagi in propria pregatire (o specializare noua, o perfectionare) ca sa iti cresti sansele de a avansa profesional, in propriul confort si randament pe termen lung a electrocasnicelor (masina de spalat cu clasa energetica superioara, centrala in condensatie daca ai de-aia cu tiraj direct, un pat nou in care sa te odihnesti mai bine, de-astea). Eu am fost bou si am facut o mizerie de depozit de 5000 RON pe 3 luni. E scadent pe 11 aprilie. Never again. Chiar nu stiu ce naiba a fost in capul meu. Dobinda 6.5% pe an, o sa iau 73, 12 lei.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dobanda se alculeaza pe an.
Pentru o luna primestoi 5.6%/12=0,466%
Asta inseamna aproape 28 lei, din care se scade comisionul bancii (daca percepe).

| sierra1 a răspuns:

Vreo două'j de și ceva de lei (nu știm comisionul de administrare, de retragere)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depozitul ala e pe un an sau pe 3/6 luni?

| DearestVicinity43 explică (pentru GabiDumitrescu):

Este pe o luna

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DearestVicinity43):

Lol. Mai bine cumparai cartofi si ceapa acum o luna si le vindeai acum, scoteai de cel putin 4-5 ori mai mult. Dobinda aia de 5.6% e PE AN! In concluzie, ar trebui sa primesti 28 RON. Fix o flegma in ochi...

| DearestVicinity43 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poate dar se strica pana luna urmatoare. Oricum in BT Neo de la banca transilvania in sectiunea depozite(depozit clasic) se poate alege un depozit de o luna cu o dobanda de 5, 6 si ma gandeam ce as obtine dupa o luna daca as face un depozit de 6000 de lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DearestVicinity43):

TOATE bancile, in momentul asta, ofera dobinzi anuale de 2-3 ori mai mici decat inflatia LUNARA! Orice altceva e bla-bla. Era un exemplu cu cartofii, inlocuieste cu orice altceva, mai putin perisabil. Conserve, poftim. Conserve de orice. Cel mai bun lucru pe care il poti face acum cu banii e sa ii bagi in propria pregatire (o specializare noua, o perfectionare) ca sa iti cresti sansele de a avansa profesional, in propriul confort si randament pe termen lung a electrocasnicelor (masina de spalat cu clasa energetica superioara, centrala in condensatie daca ai de-aia cu tiraj direct, un pat nou in care sa te odihnesti mai bine, de-astea). Eu am fost bou si am facut o mizerie de depozit de 5000 RON pe 3 luni. E scadent pe 11 aprilie. Never again. Chiar nu stiu ce naiba a fost in capul meu. Dobinda 6.5% pe an, o sa iau 73, 12 lei.