| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare legată despre contractul meu de muncă.
Lucrez la un centru de permanență ca asistent medical cu jumătate de normă(adică 20 de ore pe săptămâna conform contractului = 80 ore pe lună).
Sunt plătit cu 8 lei ora.
La Garda mică lucrez 17 ore(de la ora 15 la 8 dimineața) și sunt plătit cu 100 lei pe gardă, iar la garda mare care este de 24 de ore(de la 8 la 8) și cuprinde doar sâmbetele și duminicile sunt plătit cu 150 lei.
Suma de 100 lei respectiv 150 lei sunt dezbrăcate de taxe și impozit.
In contract se mai stipulează sporurile, adică 25% spor noapte, 75% spor ore suplimentare și 3% spor Weekend-URI.

Pe luna X am avut 3 gărzi mici și 3 gărzi mari și am lucrat 123 de ore in total. Sumă primită = 750 lei.

Pe luna Y am avut 5 gărzi mici și 3 mari și am lucrat 152 de ore. Sumă primită = 950 lei

Pe luna Z am avut 7 gărzi mici și 2 mari și am lucrat 167 de ore. Sumă primită = 1000 lei.

Întrebarea mea este, trebuia sa imi plătească și sporurile având in vedere ca am depășit numărul de ore pe lună cu X=43, Y=72 și Z=87 adică spor de ore suplimentare, de noapte și de Weekend?
Doctorița mi-a zis ca nu se plătesc, dar in contract figurează, iar astăzi mi-a dat un act adițional la contract cu 0% sporuri la cele 3 enumerate, dar care l-am refuzat să-l semnez.

Aștept opinii sincere, concrete dacă am fost plătit corect, iar dacă nu, cum ar trebui sa mi se calculeze contractul și câți bani trebuia sa iau pe lunile X Y Z.

PS: Cei de la ITM mi-au zis ca orele suplimentare se plătesc de către angajator, la fel ca și celelalte sporuri.

Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Quantumul sporurilor si procentajele acestora se stabilesc global, prin negociere, intre sindicatele mari de profil si ordonatorul platilor (la tine: ministerul sanatatii).
Pentru a afla exact ce drepturi ai, cel mai bine e sa apelezi la sindicatele din sanatate, la care esti afiliat sau majoritatea lucratorilor de la voi este afiliat.