| JeanHQ a întrebat:

Salut!
Am o problema destul de mare și apelez la ajutorul vostru!
Acum un an, m-a pus cineva sa fac un cont Revolut și Moneses sa se folosească persoana respectiva de el! Problema este ca nu ma Cunoșteam atât de bine cu acea persoana și mi-a tras țeapă! Mi a schimbat datele contului și habar nu am ce a făcut cu conturile! Acum nu mai am acces la niciun din cele 2. Eu nu foloseam aplicațiile alea, nu aveam de gând sa îmi fac vreodată cont la aceste 2 bănci și d aia am căzut de acord sa îl las sa se folosească de ele! Problema este ca acum vreau sa plec in Anglia și am nevoie de aceste conturi. Nu le pot accesa! Am trimis mail-URI, am făcut tot ce se pote sa iau legătura cu cei de la Revolut și moneses și degeaba! Va rog eu mult, un sfat dacă se poate! Cine știe despre ce este vorba!

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Eu sunt mereu uluit când aud oameni spunând "o persoană pe care nu o prea cunoșteam m-a pus să fac un cont pentru ea, și eu am făcut"

Voi pe ce lume trăiți? Cum de reușiți să rămâneți cu pantofi în picioare dacă sunteți atât de ușor de păcălit?

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu am cont la astea dar daca a folosit initial nr tau de tel, buletinul si adresa de mail nu cred ca are cum sa schimbe toate datele asa usor. Vezi daca ai o optiune gen "ai uitat parola", apasa acolo si ar trebui sa iti ceara niste date personale gen alea din buletin sau o poza cu tine tinand buletinul in mana (asa mi-am recuperat eu contul la un site) ca sa vada ca e buletinul tau si nu se foloseste altcineva de el si poate merge sa schimbi parola si sa-ti recuperezi contul.

| PineapplePizza a răspuns:

Faci alt cont pe numele tau cu identitatea ta, daca a schimbat tot la ele inseamna ca sunt pe identitatea lui... sau ca esti cautat pentru frauda daca nu a schimbat nimic. Singurul motiv pentru care sarlatanii cer conturi e ca vor sa dea tepe si conturile lor au fost banate deja.

| NunuNini a răspuns:

"m-a pus cineva sa fac un cont Revolut și Moneses sa se folosească persoana respectiva de el!"
Daca era pentru altcineva, ce pretentii mai ai tu acum? E contul ei/lui.
Nu cunosc conturile Revolut și Moneses, doar vad discutiile voastre. Sunt conturi unde se pot depune bani? Daca acea persoana are bani in ele, normal ca si le-a protejat.
De ce nu ai facut cu datele si CI al acelei persoane? Presupun ca acum nu poti sa-ti faci alte conturi tot cu datele tale.