| Wordofthat999999 a întrebat:

Am o problema. Un hacker a furat datele mele din buletin si a facut cont pe o platforma de plata online pe webmoney, nu auzisem niciodata de ea pana sa intru in problema asta. Este o platforma online straina in care din ce am inteles poti trimite bani sau primi bani din oriunde prin platforma aceea. Si a facut cont cu datele mele din buletin si vreau sa merg la politie ca sa-mi schimb buletinul, iar tot ce vreau sa aflu este daca persoana aia se va putea folosi in continuare de acel buletin vechi pentru a face conturi pe alte platforme de plata online sau in alte scopuri. Eu stiu ca din moment ce buletinul vechi nu mai este valabil nu mai poate face nimic cu el ca le apar in baza de date pentru verificare la aia care confirma conturile si vor vedea ca este schimbat. Ce pot face in situatia asta?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cine tea pus sa dai asemenea date personale?

| Wordofthat999999 explică (pentru RAY):

N am dat la nimeni, ma rog poveste lunga dar nu am oferot la nimeni

| RAY a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Fi atenta este foarte complicat, doar daca iti schimbi cnp

| Violleta2022 a răspuns:

Cand tu insati iti faci conturi pe toate site-urile si aplicatiile gratis, permiti indirect hackerilor, sa-ti foloseasca datele persoanle.
Este bine stiu ca, toate aplicatiile gratis de pe internet, continut virusi, care permit hackerilor sa-ti intre in computer si sa-ti ia datele, cand au ei chef.
Asta daca nu cumva ti le-ai dat singura, pe cine ce site-uri.
Din pacate, buletinul nu se poate schimba decat la expirare, deoarece CNP-ul il primesti la nastere si nu poate fii schimbat niciodata, cum nu se schimba numele, data de nastere si adresa,(decat daca te muti ).
Pe viitor, protejeaza-te! Nu mai uploada nici un feld e progarm sau aplicatie gratis de pe internet, ca te expui hackerilor.
Nu-ti mai fa conturi pe diverse forumuri sau site-uri, obscure, cu datele personale.
Zi mersii ca nu ti-au furat bani de pe credit card, ca asta este urmatorul pas, cand esti atat de ignorant si-ti dai datele personale peste tot, fara sa te asiguri ca nu sunt site-uri legale si protejate.
Politia nu te poate ajuta, atata vreme cat singura ti-ai dat datele pe internet, fara sa-ti pese cum vor fii folosite si de catre cine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde ai scos aia cu baza de date si verificare? Nu are nimeni acces la baza de date cu evidenta populației

| cfrtobias a răspuns:

Nu cred ca poti schimba buletin doar de il dai pierdut poate anunti politia si zici ce ai patit

| Wordofthat999999 explică (pentru cfrtobias):

Si daca o sa-mi fac alt buletin, persoana aia va mai putea sa faca cont pe alte platforme sau alte lucruri cu buletinul vechi?

| cfrtobias a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Daca e expirat gen normal nu cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si de unde stii ca si-a facut cont cu buletinu tau?
Nu e ca si cum ti-ar fi folosit si email-ul ca sa primesti tu notificari.
Si-a folosit email-ul lui.
N-aveai cum sa stii ca ti-a furat ala identitatea nicicum.
Decat daca facea ala prostii, si venea politia la tine acasa.
Dar ma indoiesc ca e cazu, ca altfel nu mai intrebai ce poti face in privinta asta, ca le-ai fi zis direct politailor ce s-a intamplat, si ti-ar fi zis ei ce sa faci.
Unless l-ai folosit chiar tu happy

Sunt bun nu? laughing

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Lol pentru ce mi as fi pierdut vremea pentru intrebarea asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

De unde stii tu ca ti-a luat ala datele daca buletinu tau e acasa?
Doar nu era ala prost sa-ti spuna, si tu n-aveai cum sa aflii ca ala iti foloseste identitatea ta.
Pentru ca n-aveai cum.
Decat daca ai folosit chiar tu datele din buletin, si ai facut vreo prostie si acum vrei sa zici ca altul.
Cum fac aia cand fac accident cu masina, beti, si fug acasa repede, si da masina furata, ca sa nu zica ca el a fost la volan.

Ceva e putred in danemarca. happy

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu stii situatia mea, mai bine si iti vezi de treaba ta. Nu-ti mai irosi tipul cu raspunsuri aiurea.

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Doar pentru ca n.am scris un roman in intrebare despre ce s-a intamplat mai exact, nu inseamna ca vreau sa-mi inscenez propia persoana in victima. Doar sunt pe TPU nu la FBI laughing. A fost o intrebare scurta fara prea multe explicatii, ca nu.mi place sa stau la barfe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Pai nu stiu situatia ta ca nu ai scris exact ce s-a intamplat.
Ai fost vag in detalii, si nu are sens ce spui tu acolo.
Ca ti-a furat datele.
da de unde stii?
Scrie povestea completa si reala, daca vrei ajutor.
Nu doar o parte.
Nu are sens ce spui tu.
Doar daca ai 12 ani poate pentru tine are.
Eu ti-am raspuns fix pe ce detalii ai dat tu aici.

bun
Un hacker ti-a furat datele din buletin.
Banuiesc ca pe internet, ca daca ti-l fura din buzunar, nu mai era hacker, ci hot de buzunare.
Bun pana aici?
Cum ti l-a furat nu stiu.
Dar sa zicem ca aveai o copie in calculator sau pe telefon, sau pe ce platforma vrei tu, ( daca zici ca era hacker, inseamna ca ti-a furat datele din mediul virtual)
bun, telefon pc bla bla.

Intrebarea mea este, De unde ai stiut tu ca ti-a furat ala datele?
Ca nu e ca si cum ti le-ar fi furat, iar apoi sa-ti zica, ba grigore vezi ca ti-am furat copia dupa buletin, si am facut cont pe site de transfer bani.
Ca nu era el prost sa se incrimineze, si sa iti mai si zica.
bun.

nu are sens povestea asta.
Mai mult sens ar avea daca tu ai facut asta, si ai facut o prostie, te-ai luat dupa cineva, ca hai sa furam nu stiu ce conturi, sau hai sa ma ajuti sa transfer niste bani si iti ies si tie.
Apoi te-a luat asa, un sentiment de vinovatie si ce-ai zis?
Ba, daca patesc ceva?
Hai sa dau buletinu pierdut sau furat, si sa zic ca habar nu am.

Are mai mult sens asa?

Ca ce ai scris tu acolo nu are nici un sens, Si ai facut si titai romanu.

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca 12ani ai tu. In intrebare era vb despre altceva, si mie nu-mi place sa dau totul din casa. Daca vrei raspunzi, daca nu pa si nu iti mai pierde vremea cu mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Pai nu iti place sa dai totul din casa, ca minti. Si n-ai avea ce sa minti sau cum, sau ce sa inventzi.
Ca singura poveste care ar avea sens, e ca tu ti-ai folosit buletinu, nu altul.
Nu te cunoaste nici dracu aici.

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

E problema mea daca vreau sa spun sau nu ce s-a intamplat. E o tara libera asa ca fiecare se exprime cu doreste, Ceausescule. Iar tu spui ca mint, de unde stii daca e adevarat sau minciuna? Esti frustrat ca n.ai aflat tu mai multe informatii depre problema mea. Te.ar ajuta cu ceva sa stii mai multe? Esti detectiv sau ceva? Legitimeaza-te si am sa-ti spun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Pentru ca o poveste, ca sa aiba sens, ori trebuie sa fie reala, ori daca ai mintit, macar sa aiba sens acolo cand le pui cap la cap.
Ce ajutor sa primesti, daca nu vrei sa spui exact ce s-a intamplat, si ceea ce spui tu acolo nu are cum sa se fi intamplat.
Decat daca stiai despre asta, si i-ai dat unui prieten datele tale, sau ai facut direct prostia.

| Edmonds2342 a răspuns:

Nu cred ca îți poți schimba buletinul pe motivul spus de tine. Dacă expira da, dar altfel nu cred ca se procedează asa. Oricum, cnp ul rămâne același, chiar dacă ți-l schimbi. În cazul asta te duci la politie, le explici problema și știu ei ce sa facă. Succes!

| Wordofthat999999 explică (pentru Edmonds2342):

Vreau sa l dau pierdut si daca ala va mai putea face ceva, iar daca face cu cel care nu va mai fi valabil si ma v.a afecta cu ceva, eu sa nu raspund pentru problema ca deoarece el s-a folosit de un buletin furat cum ar veni.

| Edmonds2342 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu înțeleg de ce vrei sa îți schimbi buletinul. Nu mi se pare o soluție. Cel mai bine te duci la politie și le spui cazul

| Wordofthat999999 explică:

Am rezolvat situatia, nu am cont pe acea platforma a fost doar o simpla coincidenta de nume. Pentru ca eu acum ceva timp am intrat pe deep weeb si am banuit ca a fost un hacker care mi.a creat probleme. Chiar nu aveam pe cine sa banuiesc. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!