| wwbogdanMarian1998 a întrebat:

Salut am o problema grava acum doi ani mi-am făcut abonament la Orange nu am mai plătit factura și acum vreo 3-4 luni m-am trezit cu o factura de la TOP FACTORING cum ca am de plătit 7000 de lei azi ma trezesc cu unu de la TOP FACTORING care îmi zice ca dacă nu achit toată suma adică 9000 de lei îmi i-au casa mi-a făcut chiar și poze la casa va rog ajutați-ma mi-a dat termen 3 luni sa îmi vând casa altfel mi-o i-au ei.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Da, ti s-au acumulat datoriile cu dobanzile, comisioanele, penalizarile, iar din momentul preluarii (vanzarii) datoriei de catre Orange spre TOP FACTORING aceste sume se cumuleaza si mai puternic.

Ce poti face?
Intai platesti intreaga suma restanta la Orange, rapid (in max. o saptamana de la primirea somatiei) si integral, dar acum la TOP FACTORING.
Suma restanta la Orange trebuie sa-l stii d-inainte, de cand le esti dator.
Firmele de recuperare cumpara datoriile la pret mai mic si incerc sa le valorifice cat mai bine. Daca nu le platesti imediat, vor percepe penalizari peste penalizari, iar la atingerea sumei de 10 mii lei te vor da in judecata, urmand executarile silite (intai conturile bancare, proprire pe venituri, executarea bunurilor mobile, urmate de imobile. Daca au in mana deja o hotarare, te pot executa silit, treptat.

Am si eu o intrebare: merita un amarat de aparat (telefon) sa-ti pierzi toate bunurile, eventual si casa?
Telefonul o fi "destept", dar posesorul?

In a doua faza, trebuie sa ajungi la intelegere cu TOP FACTORING.
Ei

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Bula):

Da dar m-am gândit ca ași putea sa trec casa pe numele alt cuiva cum ar fi al surori mele sau al mamei poate așa scap.

| Bula a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

De camatari scapi greu.
Si te "umfla" mereu.
Daca achiti repede suma initiala datorata, atunci ai sansa sa scapi cu atat. Daca nu, la executare trebuie sa platesti TOATE comisioanele + dobanzile + + + ce mai calculeaza ei si ti se evalueaza bunurile la pret de nimic.

62 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa faci rost de bani si sa achiti restantele la Oragne, patsrand fiecare citanta.
Daca ai facut contract cu Orange si ai folosit teleofnul, era evident ca esti si dator de plata. Cum ai ignorat platile catre furnizor este si normal sa platesti cu penalizari sau, daca nu ai, cu ce ai: casa, masina etc.
Nu a fost frumos nici din partea ta sa folosesti ceva ce nu ai platit, nu? asa ca, nu vad de ce te sperii acum, oare tu credeai ca poti sa-i ineli pe unii ca Orange?
In sfarsit, pana nu ajungi in situatia de a ti se pune casa la licitatie, nu realizati ca esti intr-o situatie critica din cauza ta!
Fa rost de bani si plateste-ti datoriile, ca ajungi fiul ploii.
Pui casa pe numele mamei, foarte bine, vine sora si cumnatul si cer jumatate din casa, spuannd ca au drept la mostenire. Ce te faci atunci?
Mergi prin tribunale sa dovedesti ca este casa ta?
Sfatul meu este sa imprumuti bani de unde poti: mama, sora, rude, vecini, prieteni...si sa-ti iei 2-3 joburi in acelasi timp sa-ti achiti datoriile.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Violleta2022):

Pai dacă o trec pe numele surori mele atunci totul e bine oricum mai bine sa fie ai ei decât a cămătarilor altora împuțiți care doresc doar banii așa le trag și lor o țeapa sa stea calmi ca nu le dau un leu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Daca sora ta se casatoreste...iar daca sotul o convinge sa vinda casa, sau intra in incurcatura decid sa o vanda, o vreo face fara sa-ti ceara tie sfatul sau sa-ti dea vreun cent, fiindca legale ste a lor.

Eu cred ca nu merita sa-ti sa dai o casa pentru cateva mii de lei.
In orice caz, pe veci nu mai poti face nici un imprumut bancar, daca Orange te pune pe lista neagra a rai platnicilor.
Ca atare, adio credit de oriunde ai vrea tu sa-l mai iei vreodata, pe teritoriul Romaniei.

Nu uita ca dobanzile si penalizarile cresc si cand ajung la 10.000 te pot da in judecata. Cum nu au ce sa-ti ia, te pun s afaci puscarie la locul de munca sau munca voluntara in folosul comunitatii, dar asta depinzand de ce vrea judecatorul sa-ti dea.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Violleta2022):

Pai în contract nu scrie ca îmi i-au casa sau ceva dacă nu plătesc firmele de recuperare ar trebuie sa fie ilegale își bat joc de om dacă ma dau în judecata treaba lor oricum pușcărie nu are pentru ce sa îmi dea nu am furat acei banii chat despre munca în folosul comunități în lege nu scrie ca sunt obligat sa o fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Nu se poate face inchisoare daca nu au ce sa iti ia. Tanti asta vorbeste prostii, ca de obicei. Ti se va pune poprire pe salariu. In plus, nu iti pot lua casa daca asa vor ei, e nevoie de o decizie judecatoreasca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Tu nu pricepi ca neplatind facturilor pentru serviciile care ti-au fost oferite, este echivalent cu inselatoria si sustragerea de la plata?
Practic asta ai facut, te-ai sustras de la plata, ai obtinut beneficii si telefonul si nu vrei sa le platesti. Ai un contract care spune ca esti obligat sa-ti platesti ratele lunare, ceea ce tu nu ai facut.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt rate e un abonament nu am beneficiat de serviciile alea decât 3 lunii după mi sa închis abonamentul deci teoretic ar trebuie sa plătesc banii doar pentru lunile în care am beneficiat de servici nu? fără nici o alta penalitate pusa de o firma de recuperare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Dar telefonul, care vine gratis doar daca platesti un contract de 24 de luni, pe ala nu-l pui la socoteala? Pentru ca, acum ti se imputa si plata telefonului, nu doar convorbirile pe alea 3 luni.
Nu-ti pot da decat un sfat: intrr-o luna doua, suma se va ridica la 10.000 si vei ajunge la Tribunal pentru judecata, atunci este bine sa-ti angajezi un avocat bun, sa nu risti sa ajungi sa dormi pe drumuri sau la racoare.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu am luat un iphone 6 Plus la abonament am platit aproape 3000 de lei avans pentru telefonul ala la un abonament de 20 de euro am vorbit cu tipul ala de la top factoring a zis ca vine la mine acasa sa vorbim daca daca și cum pot plati rata.

| Violleta2022 a răspuns:

Iata si dovada de executare silita de la o amarata de factura telefonica:
http://stirileprotv.ro/......e-la-mobil

"La un pas sa ramana fara casa din cauza unei facturi neplatite la mobil!
Suna inspaimantator, dar si datoriile mici va pot distruge viata. O familie din Iasi va ajunge in strada din cauza unei facturi de 580 de lei, neplatita operatorului de telefonie mobila.
Apartamentul oamenilor are trei camere si urmeaza sa fie vandut la licitatie peste patru zile.
Povestea este pe cat de dureroasa, pe atat de absurda. Proprietarul apartamentului, un barbat de 54 de ani, isi va pierde locuinta pentru o datorie de care nici macar nu stia. Factura de 580 de lei trebuia platita in 2002. El era plecat la munca in Grecia si ii facuse cadou abonamentul si aparatul ginerelui. Acesta, insa, a vorbit fara masura, n-a onorat facturile si, mai grav, nu i-a spus socrului adevarul. In timp, s-au complicat rau lucrurile.
Operatorul de telefonie mobila a inchis in cele din urma abonamentul. Penalizarile au continuat sa curga, insa. Iar la un moment dat, au aparut somatiile pentru executarea silita. Abia atunci ginerele si-a anuntat socrul ca, practic, i-a pierdut apartamentul.
Desi a strans ceva bani in strainatate, barbatul nu poate plati uriasa datorie in care s-a transformat o factura de 580 de lei.
Barbatul s-a sfatuit cu avocatii si si-a dat seama ca nu are rost sa bata drumul tribunalelor. In contractul pe care l-a semnat scrie clar: compania de telefonie mobila il va executa silit daca nu isi plateste datoriile.
Omul mai are patru zile la dispozitie sa ii convinga pe creditori sa-l lase sa plateasca in rate datoria"

sursa:
http://stirileprotv.ro/......-la-mobil.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Violleta2022):

Da dar la mine e puțin mai complicat în tot contractul nu scrie ca o sa îmi ia casa daca nu plătesc.

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este sa ajungi la o intelgere cu top factoring si sa le platesti lunar o anumita suma de bani.
Daca vei trece casa si alte bunuri pe numele altei persoane, pana la urma nu o sa mai ai nimic pe numele tau. In felul acesta vei pune o povara pe spinarea surorii tale, pentru impozitele si taxele pentru casa respectiva.
Dar pana la urma iti vor pune oprire si pe pensie, chiar daca aceasta va fi peste 20-30 de ani. Plateste si scapa de ei. In 2-3 ani vei liber ca pasarea cerului; cu putin efort poate si mai repede. Credit nu poti sa faci pentru ca vei fi gasit cu datorie mare.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonimg):

O sa vorbesc cu ei sa vad cum pot plati.

| anonimg a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

O sa vezi ca este mai bine asa -adica sa stai de vorba cu ei si sa conveniti impreuna asupra sumei lunare. Mai mult, poate ca o sa fie negociabila suma totala; adica este posibil sa nu platesti 9 mii ci mai putin.

| Bondarel99 a răspuns:

Doamne ferește, nu ii mai dați sfaturi din astea ca mai rău îl speriați.
Problema e foarte simpla, nu vor decât sa te intimideze și mai mult ca sigur sunt niște escroci care nu au legătura cu Orange ci cu tine personal dacă zici ca ți-au făcut si poze la casa. E limpede ca buna ziua. Tot ce trebuie sa faci tu e sa nu ii bagi in seama. Cât platesti pe luna la telefon? Platesti factura pe lunile restante care in niciun caz nu o sa te ducă la mai mult de 300-400 lei ba chiar suni la Orange la serviciul de relații cu clienții și le spui de treaba asta și sunt sigura ca o sa spună ca nu au nicio legătura.
Te rog eu nu te lasa fraierit! Nici dacă ai fi avut datorie la banca de 10.000 lei nu ar fi avut cum sa îți ia casa sau sa îți pună sechestru pe ceva sau sa îți oprească din salariu, asta se face pentru sume foarte mari și cu atât mai mult cu cât nu ți-ai plătit o factura la telefon.
E o înșelătorie și trebuie sa vorbești cu cei de la Orange.
Vorbește cu idiotul ala și spune-i ca îl dai pe mâna poliției pentru șantaj și înșelătorie, ceea ce face el nu e legal, ba chiar te duci la poliție și ii faci plângere, pentru asta se face dosar penal. Nu are dreptul sa îți ceara bani mai ales ca nu ți-a prezentat niciun fel de dovezi și acte cum ca ești bun de plata.
Nu pățești absolut nimic dacă ai chiar și 2 ani restanta la factura de telefon, in niciun caz nu îți cere suma așa mare și nu apelează la alții pentru asta.
Îți repet încă o data, nu fi fraier, nu îl bagă in seama pe idiotul ala, spune-i ca o sa ajungă la poliție dacă nu se potolește și suna la Orange și fa-le scandal pentru asta, mai mult ca sigur o sa spună ca ei nu au nicio legătura.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Bondarel99):

Pai mi-a prezentat doar vreo 8 facturi de la Orange și una de la TOP FACTORING nici măcar nu a zis cum îl cheamă a zis ca ar fi recomandat sa îl las în casa eu nu l-am lăsat și sa supărat la culme.

| Bondarel99 a răspuns:

M-am uitat pe net, asta e firma de recuperări. Dacă au apelat la o firma de recuperări înseamnă ca tu nu ți-ai mai plătit factura de foarte mult timp, adică nu cred ca ești sincer, spune adevarul ca sa te putem ajuta.
Deși ei trebuie sa recupereze banii de la tine, ma îndoiesc ca e vorba de suma așa mare și ca ei chiar o sa îți ia casa laughing asta e absurd, nu au cum, mai ales pentru o suma așa mică. Se acționează in instanța la sume peste 15.000 lei, dar bineînțeles ca ei apelează la orice metoda de intimidare numai ca sa scoată banii de la tine.
Dacă intr-adevăr le datorezi suma asta, pentru asta spune-le sa vina cu dovezi clare, puteți cădea la o rata lunară care poate sa fie și de 100 lei pe luna. Nici in cel mai rău caz nu o sa îți pierzi casa, stai liniștit.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Bondarel99):

Am zis adevarul am de plata 9000 de lei în fiecare luna primesc facturi și mai mari daca se tot continua așa pana peste 3 luni ajung la 9900 de lei sau mai mult.

| Bondarel99 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Stai putin ca ceva nu se potriveste...tu sigur a restanta la facturi doar de 3-4 luni? Ar fi imposibil sa se stranga 9000 lei doar din chestia asta. Ori astia au un tupeu extraordinar ori ai facut tu multe datorii la Orange de cativa ani.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Bondarel99):

Nu aici e vina mea nu am specificat exact am zis ca am abonament de doii ani ei bine nu am mai platit de doii ani acum 3-4 lunii am primit o factura de la TOP FACTORING.

| Bondarel99 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Aa tu practic nu ai mai platit de 2 ani factura... in cazul asta ei au apelat la niste recuperatori. E si vina ta dar nu ar trebui sa te lasi intimidat, in niciun caz nu o sa iti ia casa. Vorbeste cu ei si propune-le sa stabiliti o taxa lunara si o sa accepte. Procesul nu e o solutie nici pentru tine si nici pentru ei si suma nu e chiar asa mare incat sa ajungeti in instanta.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Bondarel99):

Eu m-am gândit ca ași putea sa le dau țeapa adică sa dau casa surori mele sau mamei poate așa o sa ma lase în pace dacă nu mai am nici un bun pe numele meu.

| Pabibabum09 a răspuns (pentru Bondarel99):

Cred ca prima varianta este cea mai plauzibila! N.r.: "ăștia au un tupeu extraordinar". Chiar acum cativa ani s-a întâmplat ceva foarte asemanator in familia mea si ca rezultat?!? Locuim in aceeasi casa in care am locuit in vremea incidentului. Cum am procedat? Le-am trântit ușa-n nas si le-am spus ca daca mai calcă prin fata porții noastre, nu știm ce nu le facem. Si gata problema! De obicei nu folosim violenta fizica ori verbala, dar de data asta a fost nevoie (de cea verbala)... Si sa mai spun ceva! Nici măcar cu un sfert din suma respectiva nu le eram îndatorați. laughing La inceput ne-am speriat si noi, dar văzând ca suma creste cu vreo 1000 lei pe saptamana, am zis ca nu-i lucru curat ăsta! laughing laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pabibabum09):

Poate a fost un caz fericit si erau niste sarlatani. Dar exista firme care actioneaza astfel, suma creste cu 100 lei pe zi la anumite IFN-uri.

| Pabibabum09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Maybe... Insa totul a avut happy end. laughing

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Da dar aici nu e vb despre un IFN.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Stii ce contract ai semnat cu Orange?

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai din ce am citit nu scrie ca îmi i-au casa eu nu am garantat nimic cu casa chat despre firmele de recuperare ele ar trebui sa fie ilegale își bat joc de oamenii în ultimul hal dacă ma da în judecata ma da TOP FACTORING nu Orange unde am de plătit cu toate ca eu am de plătit acea datorie la Orange teoretic sunt sigur ca dacă cineva ar face o petiție ca firmele de recuperare sa fie ilegale în doar o săptămâna strânge cam vreo 500.000 de semnături.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Si mai e ceva ce nu ai mentionat. In urma abonamentului la Orange ai ramas cu un telefon? Cat era abonamentul pe luna?

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai abonamentul era 20 de euro dar eu am dat un avans frumușel pentru acel telefon.

| johnnny123 a răspuns:

Ia-o mai încet...

1) Nu recuperatorul decide cum îți plătești datoria. Recuperatorul poate cel mult să te dea în judecată pentru suma datorată, iar judecătorul va decide dacă și în ce mod te execută silit. Până la a-ți pierde casa este cale lungă, și în niciun caz nu ți-o va lua recuperatorul în contul unei datorii de 9000 de lei.

2) Legat tot de puncul 1, recuperatorii se bazează foarte mult pe intimidare. Faptul că ți-a făcut poze la casă face parte din această tactică de intimidare și este un abuz. Repet, recuperatorul nu are absolut niciun drept să-ți ia casa, pentru că în contractul cu Orange nu ai garantat nicăieri cu casa.

Dar asta nu înseamnă că nu trebuie să-ți plătești datoria. Dacă nu vrei să fii târât prin tribunale și executat silit, trebuie să te înțelegi cu ei. Sunt convins că și ei preferă asta decât un proces, și probabil vor fi de acord chiar și cu o plată eșalonată în câteva luni.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Pentru a putea verifica situatia, ne poti oferi numarul de telefon al abonamentului prin mesaj privat.

O zi buna,
Orange Helper

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca ceva, ma indoiesc ca tu ai o casa pe numele tau.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Da eu am o casa pe numele meu dar acum trebuie trebuie sa fac cumva sa o trec pe numele surori mele sau a mamei.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai e treaba ta dacă nu ma crezi evident ca nu am muncit pentru casa am primit-o moștenire de la tatăl meu nu e cine știe ce vila dar e în-tro zona faina.

| Anngela a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai repet, fiindca DonnaAlba continua cu prostia ei cu inchisoarea: NEPLATA DATORIILOR NU ESTE O FAPTA PENALA.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai teoretic cam e dacă aștia dela TOP FACTORING vor sa îți ia casa pentru o datorie pe care nici măcar nu o ai la ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Ei au cumparat datoria, nu conteaza la cine o ai. Si bancile fac la fel cu creditele, dar mai nou recuperatorii nu mai pot executa silit.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Eh pe mine tipul ala ma amenințat ca o sa ma execute silit TOP FACTORING nu prea știu ce sa zic oricum dacă ai un credit de 10.000 de euro la banca e și normal sa îți ia casa dar pentru o datorie fie și ia de 10.000 de lei nu au voie sa facă asta plus ca acesta datorie nu a fost la vreo banca astfel de firme de recuperare ar trebuie interzise o data prin lege dacă tot voi fi dat în judecata mi sar părea corect sa fiu dat de Orange nu de TOP FACTORING chiar dacă au cumpărat datoria ceea ce nu ar trebui sa aibă voie oamenii ăștia dacă le pot spune așa sunt ca niște cămătarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Daca nu ai girat cu casa, si evident ca pentru un telefon nu ai facut asta, nu ti-o poate lua decat in baza unei decizii judecatoresti.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai și dacă obțin o hotărâre judecătoreasca totuși ma-și mira pentru o suma ca asta nu e vorba de 10.000 de euro casa mea valorează în jur de 20.000 de euro ar o nebunie sa mi-o ia pentru 9000 de lei.

| Pabibabum09 a răspuns:

Stai linistit, nu se va intampla nimic! Da-te la fund o perioada, nu le mai răspunde la telefon, întrerupe orice fel de comunicare cu ei, caci nu pot sa-ti faca nimic! Asta se numește hartuire; n-au ce sa-ti faca, avand in vedere ca NU este legal. Fac toate chestiile astea doar pentru a te intimida! Asa ca, sfatul meu este sa nu te îngrijoreze chestiunea asta! Sper ca te-am ajutat! happy

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Pabibabum09):

Sper ca dacă fac asta o sa meargă dar tipul ala ma amenințat și cu procesul a zis ca practic sunt obligat sa dau banii sau casa dar casa mea valorează mai mult de 9000 de lei ar fi foarte bine sa nu îmi ia casa mulțumesc de ajutor.

| Pabibabum09 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Sunt amenințări fara valoare : acesta este un angajat al unei firme de reuperari care n-are nicio putere! Se folosește de orice tertip ca sa ameninte si sa intimideze! Daca nu le vei mai da atentie, nu voi putea sa mai faca nimic! Vor amenința o perioada si dupa se vor lasa păgubasi. Crede-ma, stiu ce spun!

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Pabibabum09):

Da dar tipul ala avea dovezi mi-a arata vreo 8 facturi de la Orange și una de la firma de recuperare a zis ca vine în fiecare săptămâna pana peste 3 luni când o sa ma dea în judecata firma de recuperare.

| Pabibabum09 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Si de unde ai certitudinea ca actele nu sunt false?

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Pabibabum09):

Nu am zis o secunda ca sunt false din ce am văzut par 99% reala deoarece și eu am primit acele facturi de la Orange.

| Pabibabum09 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Chiar trebuie sa te mai documentezi in legatura cu falsificarea actelor. In orice caz, sa presupunem ca sunt reale, dar fara valoare. Cum o dai nu e bine.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Pabibabum09):

Pai chat valoare au asta nu prea știu oricum acolo scrie ca am de platit 9000 de lei chiar nu mi-ași dori sa se termine cu executare silita mai ales pentru o suma ca asta.

| Anngela a răspuns:

Vindeti casa, platestele, si apoi cu bani ramasi ( daca mai raman ) te muti la garsoniera sau la cineva pana cand iti gasesti undeva unde sa stati

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Anngela):

Pai de ce sa îmi vând casa pentru o datorie penibila ca asta nu ar avea dreptul sa o ia dacă ași avea datorii de 10.000 de euro la banca aia ar fi altceva pentru asta nu ar avea voie.

| Anngela a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Ok fa ce vrei ti am dat doar o solutie tu decizi. Dar am si eu o intrebare la tine.Sora mea si a facut suvite mov cu hartie creponata la cate spalari iese. caci ar vrea sa se faca mai mult dar nu vrea sa riste

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Anngela):

Pai acum depinde din ce am vazut pe net iese la sapalat destul de repede.

| donarcostica a răspuns:

Faci o intelegere ca nu ai venituri. Si platesti 200 lei pe luna. Mama a avut o datorie de 3000 lei la banca si a platit asa.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru donarcostica):

Da dar datoria e de 9000 de lei îmi ia cam vreo 5-6 ani sa o platesc.

| Erika003 a răspuns:

Sigura alegere pe care o vad eu ar fi sa faci imprumjt la banca sau la vreun prieten si sa returnezi banii putin cu putin pentru ca... evident ca nu vrei sa ramai fara casa dar nu inteleg de ce nu ai platit abonamentul...( mrg faza cu imbrumutul de la banca si datul baniilor inapoi putin cu putin le luna depinde si de salariul fiecaruia)

| AnnaBinca a răspuns:

Ai vorbit cu ei?
Suna-i și spumele că este o greșeală
Și dacă ești singură în casa adică stai singura.Vinde casa,ok?
Și stai la mama ta,până când faci rost de un apartament,ceva.
Iar dacă stai cu familia in aceea casa, suna la ei, iar dacă ei nu înțeleg, îmi pare foarte rău.
Aș spune sa te duci la poliție sau la judecata, dar mi-se pare banal.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru AnnaBinca):

Nu e nici o greșeala din păcate oricum m-am gândit sa trec casa pe sora sau mama mea poate așa scap de ei.