| wwbogdanMarian1998 a întrebat:

Salut am o problema grava acum doi ani mi-am făcut abonament la Orange nu am mai plătit factura și acum vreo 3-4 luni m-am trezit cu o factura de la TOP FACTORING cum ca am de plătit 7000 de lei azi ma trezesc cu unu de la TOP FACTORING care îmi zice ca dacă nu achit toată suma adică 9000 de lei îmi i-au casa mi-a făcut chiar și poze la casa va rog ajutați-ma mi-a dat termen 3 luni sa îmi vând casa altfel mi-o i-au ei.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Da, ti s-au acumulat datoriile cu dobanzile, comisioanele, penalizarile, iar din momentul preluarii (vanzarii) datoriei de catre Orange spre TOP FACTORING aceste sume se cumuleaza si mai puternic.

Ce poti face?
Intai platesti intreaga suma restanta la Orange, rapid (in max. o saptamana de la primirea somatiei) si integral, dar acum la TOP FACTORING.
Suma restanta la Orange trebuie sa-l stii d-inainte, de cand le esti dator.
Firmele de recuperare cumpara datoriile la pret mai mic si incerc sa le valorifice cat mai bine. Daca nu le platesti imediat, vor percepe penalizari peste penalizari, iar la atingerea sumei de 10 mii lei te vor da in judecata, urmand executarile silite (intai conturile bancare, proprire pe venituri, executarea bunurilor mobile, urmate de imobile. Daca au in mana deja o hotarare, te pot executa silit, treptat.

Am si eu o intrebare: merita un amarat de aparat (telefon) sa-ti pierzi toate bunurile, eventual si casa?
Telefonul o fi "destept", dar posesorul?

In a doua faza, trebuie sa ajungi la intelegere cu TOP FACTORING.
Ei

62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Stii ce contract ai semnat cu Orange?

| Violleta2022 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Daca sora ta se casatoreste...iar daca sotul o convinge sa vinda casa, sau intra in incurcatura decid sa o vanda, o vreo face fara sa-ti ceara tie sfatul sau sa-ti dea vreun cent, fiindca legale ste a lor.

Eu cred ca nu merita sa-ti sa dai o casa pentru cateva mii de lei.
In orice caz, pe veci nu mai poti face nici un imprumut bancar, daca Orange te pune pe lista neagra a rai platnicilor.
Ca atare, adio credit de oriunde ai vrea tu sa-l mai iei vreodata, pe teritoriul Romaniei.

Nu uita ca dobanzile si penalizarile cresc si cand ajung la 10.000 te pot da in judecata. Cum nu au ce sa-ti ia, te pun s afaci puscarie la locul de munca sau munca voluntara in folosul comunitatii, dar asta depinzand de ce vrea judecatorul sa-ti dea.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Violleta2022):

Pai în contract nu scrie ca îmi i-au casa sau ceva dacă nu plătesc firmele de recuperare ar trebuie sa fie ilegale își bat joc de om dacă ma dau în judecata treaba lor oricum pușcărie nu are pentru ce sa îmi dea nu am furat acei banii chat despre munca în folosul comunități în lege nu scrie ca sunt obligat sa o fac.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai din ce am citit nu scrie ca îmi i-au casa eu nu am garantat nimic cu casa chat despre firmele de recuperare ele ar trebui sa fie ilegale își bat joc de oamenii în ultimul hal dacă ma da în judecata ma da TOP FACTORING nu Orange unde am de plătit cu toate ca eu am de plătit acea datorie la Orange teoretic sunt sigur ca dacă cineva ar face o petiție ca firmele de recuperare sa fie ilegale în doar o săptămâna strânge cam vreo 500.000 de semnături.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Nu se poate face inchisoare daca nu au ce sa iti ia. Tanti asta vorbeste prostii, ca de obicei. Ti se va pune poprire pe salariu. In plus, nu iti pot lua casa daca asa vor ei, e nevoie de o decizie judecatoreasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca ceva, ma indoiesc ca tu ai o casa pe numele tau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Tu nu pricepi ca neplatind facturilor pentru serviciile care ti-au fost oferite, este echivalent cu inselatoria si sustragerea de la plata?
Practic asta ai facut, te-ai sustras de la plata, ai obtinut beneficii si telefonul si nu vrei sa le platesti. Ai un contract care spune ca esti obligat sa-ti platesti ratele lunare, ceea ce tu nu ai facut.

| Violleta2022 a răspuns:

Iata si dovada de executare silita de la o amarata de factura telefonica:
http://stirileprotv.ro/......e-la-mobil

"La un pas sa ramana fara casa din cauza unei facturi neplatite la mobil!
Suna inspaimantator, dar si datoriile mici va pot distruge viata. O familie din Iasi va ajunge in strada din cauza unei facturi de 580 de lei, neplatita operatorului de telefonie mobila.
Apartamentul oamenilor are trei camere si urmeaza sa fie vandut la licitatie peste patru zile.
Povestea este pe cat de dureroasa, pe atat de absurda. Proprietarul apartamentului, un barbat de 54 de ani, isi va pierde locuinta pentru o datorie de care nici macar nu stia. Factura de 580 de lei trebuia platita in 2002. El era plecat la munca in Grecia si ii facuse cadou abonamentul si aparatul ginerelui. Acesta, insa, a vorbit fara masura, n-a onorat facturile si, mai grav, nu i-a spus socrului adevarul. In timp, s-au complicat rau lucrurile.
Operatorul de telefonie mobila a inchis in cele din urma abonamentul. Penalizarile au continuat sa curga, insa. Iar la un moment dat, au aparut somatiile pentru executarea silita. Abia atunci ginerele si-a anuntat socrul ca, practic, i-a pierdut apartamentul.
Desi a strans ceva bani in strainatate, barbatul nu poate plati uriasa datorie in care s-a transformat o factura de 580 de lei.
Barbatul s-a sfatuit cu avocatii si si-a dat seama ca nu are rost sa bata drumul tribunalelor. In contractul pe care l-a semnat scrie clar: compania de telefonie mobila il va executa silit daca nu isi plateste datoriile.
Omul mai are patru zile la dispozitie sa ii convinga pe creditori sa-l lase sa plateasca in rate datoria"

sursa:
http://stirileprotv.ro/......-la-mobil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai repet, fiindca DonnaAlba continua cu prostia ei cu inchisoarea: NEPLATA DATORIILOR NU ESTE O FAPTA PENALA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Si mai e ceva ce nu ai mentionat. In urma abonamentului la Orange ai ramas cu un telefon? Cat era abonamentul pe luna?

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai abonamentul era 20 de euro dar eu am dat un avans frumușel pentru acel telefon.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai teoretic cam e dacă aștia dela TOP FACTORING vor sa îți ia casa pentru o datorie pe care nici măcar nu o ai la ei.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Violleta2022):

Da dar la mine e puțin mai complicat în tot contractul nu scrie ca o sa îmi ia casa daca nu plătesc.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt rate e un abonament nu am beneficiat de serviciile alea decât 3 lunii după mi sa închis abonamentul deci teoretic ar trebuie sa plătesc banii doar pentru lunile în care am beneficiat de servici nu? fără nici o alta penalitate pusa de o firma de recuperare.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Da eu am o casa pe numele meu dar acum trebuie trebuie sa fac cumva sa o trec pe numele surori mele sau a mamei.

| Anngela a răspuns:

Vindeti casa, platestele, si apoi cu bani ramasi ( daca mai raman ) te muti la garsoniera sau la cineva pana cand iti gasesti undeva unde sa stati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Ei au cumparat datoria, nu conteaza la cine o ai. Si bancile fac la fel cu creditele, dar mai nou recuperatorii nu mai pot executa silit.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Eh pe mine tipul ala ma amenințat ca o sa ma execute silit TOP FACTORING nu prea știu ce sa zic oricum dacă ai un credit de 10.000 de euro la banca e și normal sa îți ia casa dar pentru o datorie fie și ia de 10.000 de lei nu au voie sa facă asta plus ca acesta datorie nu a fost la vreo banca astfel de firme de recuperare ar trebuie interzise o data prin lege dacă tot voi fi dat în judecata mi sar părea corect sa fiu dat de Orange nu de TOP FACTORING chiar dacă au cumpărat datoria ceea ce nu ar trebui sa aibă voie oamenii ăștia dacă le pot spune așa sunt ca niște cămătarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Daca nu ai girat cu casa, si evident ca pentru un telefon nu ai facut asta, nu ti-o poate lua decat in baza unei decizii judecatoresti.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Anngela):

Pai de ce sa îmi vând casa pentru o datorie penibila ca asta nu ar avea dreptul sa o ia dacă ași avea datorii de 10.000 de euro la banca aia ar fi altceva pentru asta nu ar avea voie.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai și dacă obțin o hotărâre judecătoreasca totuși ma-și mira pentru o suma ca asta nu e vorba de 10.000 de euro casa mea valorează în jur de 20.000 de euro ar o nebunie sa mi-o ia pentru 9000 de lei.

| Anngela a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Ok fa ce vrei ti am dat doar o solutie tu decizi. Dar am si eu o intrebare la tine.Sora mea si a facut suvite mov cu hartie creponata la cate spalari iese. caci ar vrea sa se faca mai mult dar nu vrea sa riste

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai e treaba ta dacă nu ma crezi evident ca nu am muncit pentru casa am primit-o moștenire de la tatăl meu nu e cine știe ce vila dar e în-tro zona faina.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Anngela):

Pai acum depinde din ce am vazut pe net iese la sapalat destul de repede.

| Anngela a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Ok

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este sa ajungi la o intelgere cu top factoring si sa le platesti lunar o anumita suma de bani.
Daca vei trece casa si alte bunuri pe numele altei persoane, pana la urma nu o sa mai ai nimic pe numele tau. In felul acesta vei pune o povara pe spinarea surorii tale, pentru impozitele si taxele pentru casa respectiva.
Dar pana la urma iti vor pune oprire si pe pensie, chiar daca aceasta va fi peste 20-30 de ani. Plateste si scapa de ei. In 2-3 ani vei liber ca pasarea cerului; cu putin efort poate si mai repede. Credit nu poti sa faci pentru ca vei fi gasit cu datorie mare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Dar telefonul, care vine gratis doar daca platesti un contract de 24 de luni, pe ala nu-l pui la socoteala? Pentru ca, acum ti se imputa si plata telefonului, nu doar convorbirile pe alea 3 luni.
Nu-ti pot da decat un sfat: intrr-o luna doua, suma se va ridica la 10.000 si vei ajunge la Tribunal pentru judecata, atunci este bine sa-ti angajezi un avocat bun, sa nu risti sa ajungi sa dormi pe drumuri sau la racoare.

| donarcostica a răspuns:

Faci o intelegere ca nu ai venituri. Si platesti 200 lei pe luna. Mama a avut o datorie de 3000 lei la banca si a platit asa.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru donarcostica):

Da dar datoria e de 9000 de lei îmi ia cam vreo 5-6 ani sa o platesc.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu am luat un iphone 6 Plus la abonament am platit aproape 3000 de lei avans pentru telefonul ala la un abonament de 20 de euro am vorbit cu tipul ala de la top factoring a zis ca vine la mine acasa sa vorbim daca daca și cum pot plati rata.