| wwbogdanMarian1998 a întrebat:

Salut am o problema grava acum doi ani mi-am făcut abonament la Orange nu am mai plătit factura și acum vreo 3-4 luni m-am trezit cu o factura de la TOP FACTORING cum ca am de plătit 7000 de lei azi ma trezesc cu unu de la TOP FACTORING care îmi zice ca dacă nu achit toată suma adică 9000 de lei îmi i-au casa mi-a făcut chiar și poze la casa va rog ajutați-ma mi-a dat termen 3 luni sa îmi vând casa altfel mi-o i-au ei.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Da, ti s-au acumulat datoriile cu dobanzile, comisioanele, penalizarile, iar din momentul preluarii (vanzarii) datoriei de catre Orange spre TOP FACTORING aceste sume se cumuleaza si mai puternic.

Ce poti face?
Intai platesti intreaga suma restanta la Orange, rapid (in max. o saptamana de la primirea somatiei) si integral, dar acum la TOP FACTORING.
Suma restanta la Orange trebuie sa-l stii d-inainte, de cand le esti dator.
Firmele de recuperare cumpara datoriile la pret mai mic si incerc sa le valorifice cat mai bine. Daca nu le platesti imediat, vor percepe penalizari peste penalizari, iar la atingerea sumei de 10 mii lei te vor da in judecata, urmand executarile silite (intai conturile bancare, proprire pe venituri, executarea bunurilor mobile, urmate de imobile. Daca au in mana deja o hotarare, te pot executa silit, treptat.

Am si eu o intrebare: merita un amarat de aparat (telefon) sa-ti pierzi toate bunurile, eventual si casa?
Telefonul o fi "destept", dar posesorul?

In a doua faza, trebuie sa ajungi la intelegere cu TOP FACTORING.
Ei

62 răspunsuri:
| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonimg):

O sa vorbesc cu ei sa vad cum pot plati.

| anonimg a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

O sa vezi ca este mai bine asa -adica sa stai de vorba cu ei si sa conveniti impreuna asupra sumei lunare. Mai mult, poate ca o sa fie negociabila suma totala; adica este posibil sa nu platesti 9 mii ci mai putin.