| sebastian34 a întrebat:

Am o problema mare si nu stiu cum sa o scot la capat. Am o casa inchiriata la niste oameni care nu au mai platit de foarte mult timp. Eu am fost dat in somaj tehnic si acum o duc mai rau. Faza e ca acesti chiriasi cand a fost bine ei nu au platit utilitatile, acum zic ca nici ei nu mai au bani.
Vreau sa ii determin sa plece pentru ca in continuare ei consuma, iar eu nu pot plati pentru ei. Ce solutie am? Ii pot da afara acum in pandemie? Nu stiu cum sa o scot la capat. Poate veti spune ca nu am mila, dar nu ii pot intretine eu propria-mi casa. As putea sa o inchiriez altora care sa plateasca, nu stiu.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ii somezi cu contractul, ca-i dai in judecata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai contract de închiriere cu ei? E scris în el cum se încheie contractul? Dacă scrie acolo, aplică ce scrie. Dacă nu ai, le pui în vedere să plece. Cum îi determini să plece, e mai complicat, dar se găsesc soluții.

| mihai69 a răspuns:

Le pui în vedere să se mute, că nu ești instituție de binefacere.
Dacă nu vor, faci plângere la Poliție pentru ocupare abuzivă a locuinței (bănuiesc eu că nu stau cu contract acolo) și „organele" ar trebui să se ocupe ei de „strămutarea" împricinaților.
Problema e ceva mai complicată dacă au contract; atunci trebuie să treci prin toate etapele prevăzute legal înainte de evacuare.

| FreddieM a răspuns:

Nu mai plati utilitatile.