| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiti se poate plati un an pentru somaj la Casa de Pensii si apoi sa primesti somaj 9 luni? Si care este suma minima pe care o poti plati?

Răspuns Câştigător
| cristina_5268 a răspuns:

Nu are nici o legatura Casa de Pensi cu somajul, la Casa de Pensi iti platesti pentru cand o sa iesi la pensie.Pentru a benefica de somaj trebuie sa fi angajat si sa iti vireze unitatea timp de 12 luni contributiile, pentru care unitatea depune lunar o declaratie.

1 răspuns:
| mariazet45 a răspuns:

Doar daca est angajat 1 an, si angajatoru plateste la zi pentru somaj, iar apoi are un plan de restructurare, adica iti desfiinteaza postu si nu mai angajeaza pe altcineva pe postu tau poti primi somaj. Doar la pensie poti achita lunar o suma pentru a putea primi pensie cand va veni timpu.