| Max195 a întrebat:

Salut, am primit o notificare de la ITM,
Aceasta notificare vine în baza unei notificări din țară unde au fost detașați unii angajați dar 4 au A1.
Ei doresc sa le prezint unele documente, intre care si dosarele angajaților.
Deciziile de detașare nu cred ca as vrea sa le arăt pentru moment.
Nu știți sunt obligatorii sa fie la dosarul angajatului?

Va multumesc foarte frumos

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Deciziile de detașare nu cred ca as vrea sa le arăt pentru moment."

poate nu stii dar ITM-ul pentru zona muncii, este "politia" acestui domeniu, nu te juca cu eiwinking
asta ca sa intelegi cine sunt acestia!

in rest nu am idee despre ce este vorba exact pentru ca nu cunosc speta dv.

succes si sa iesiti cu bine

caci sunt patit cu ITM-ul, sunt satul de ei happy

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ti se cere sa prezinti dosarele angajatilor, ai obligatia sa le printi ca risti amenda si posibil inchiderea tenmporara a companiei.
Aici nu merge cu "nu as vrea sa le arat pentru moment", insemand ca sunt ilegalitati acolo si ei vor veni peste tine, inopinant.
cel mai probail unul sau mai multi angajati din compania ta te-au reclamata la ITM de aceea ti se cer urgent aceste dosare, complete, care ai obligatia sa le prezinti.

| Max195 explică (pentru Violleta2022):

Aș vrea să remarc ceva, în România sunt decizii de detașare și decizii de delegare, alea de delegare care sunt din 2022 nu le mai am. De aia ma gandeam ce sa fac in privința respectivă. Ce scuză as putea avea.

Pentru 4 persoane am decizia de detașare din 2023 august și am și documentele A1.