| AsuRo98 a întrebat:

Salut am si eu cateva intrebari.
Ca sa iei fonduri europene cait ani trebuie sa ai? ce trebuie sa stii?

Cand faci dosarul vb cu primaru sau ceva? undel depun?

Din cate am auzit uniundea acordeaza 50-60% din proiect...
De ex pentru o saivna de capre de circa 500-600 de capre cam cati bani trebuie pentru proiect?

Poti sa iei bani de la uniune ca sa iti cumperi un teren agricol?

De exemplu daca resusesc sa iau bani sa sa fac saivna..sa zicem ca dau faliment trebuie sa dau bani inapoi la uniune? sau decat cei de la banca sa platesc rata in continuare?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Fonduri europene nerambursabile se vor da, probabil, incepand cu semestrul al doilea 2014.
1.Beneficiarul trebuie sa fie major dar sub 40 de ani (pentru masura 112-instalarea tinerilor fermieri prin programul PNDR).

2.Trebuie sa citesti ghidul masurii care te intereseaza din cadrul programului PNDR.--- vezi un asemenea ghid (pentru masura 112):http://www.fonduri-ue.ro/......ra_112.pdf
si :http://www.pndr.ro/

3.Dosarul se depune la oficiul judetean ANDPR -----gasesti pe site-ul:http://www.apdrp.ro/
Pentru alte informatii adreseaza-te acestui oficiu --- cu primarul nu ai nicio tangenta!

| AsuRo98 explică (pentru alessia5158):

Raspunde la chiestia cu falimetnu.

| alessia5158 a răspuns (pentru AsuRo98):

Banuiesc ca, in caz de faliment, partea din bani primiti de la UE nu se ramburseaza--- alfel, aceste fonduri nu ar fi denumite"nerambursabile"! In schimb, in caz de faliment, creditorii interni (bancile) isi vor recupera banii imprumutati.

P.S. daca citesti ghidul oricarei masuri din programul PNDR, vei afla ca poti beneficia de bani europeni numai daca indeplinesti anumite conditii.Asa sa intelegi ca nu poti primi banii pentru a incepe totul de la zero!---trebuie sa ai in proprietatea ta o exploatatie agricola (terenuri, adaposturi, animale) pe care doresti sa o dezvolti cu bani europeni.

| AsuRo98 explică (pentru alessia5158):

Mai e o chiestie..ca sa iei fonduri trebuie sa ai sub 40 de ani nu? cateva terenuri..animale nu? sau mai trebuie ceva? ca eu vreau sa fac scoala de soferi.