| Andreirei93 a întrebat:

Am si eu o intrebare!
Daca vrei sa cumperi un bun, de ex. un telefon mobil si vrei sa il achizitionezi de pe un site cu anunturi. Te intalnesti cu persoana respectiva pentru a-i cumpara telefonul, ea fiind persoana fizica si inchei cu ea un contract de vanzare-cumparare pentru orice bun, contractul acela se incheie pe loc intre ambele parti? Contractul fiind printat la PC si completat pe loc cu pixul. Dupa toate acestea trebuie inregistrat undeva acel contract? Sau trebuie doar completat si atat, un exemplar il tine cumparatorul si alt exemplar vanzatorul.
Stiu ca la vanzarea unei masini de ex. se incheie contract direct la un birou de acte auto, cu stampila firmei, etc.
Si la vanzarea unui telefon sau alt bun trebuie completat la un birou ceva. sau?
Stiu ca probabil nu se incheie un contract cand vinzi un bun, de ex. bicicleta, pc, telefon, etc, dar, intreb pentru siguranta, daca acel contract se inregistreaza in situatia asta sau nu.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa inchei nici un contract oficial, dar este indicat sa faci o hartie de mana cu datele vanzatorului (numele, adresa, buletin, CNP) si semnatura lui.
Daca refuza, atunci are ceva de ascuns (probabil telefonul e furat) si nu mai cumperi /platesti telefonul.

Este bine sa prinzi in acel contract de mana si un termen de returnare in caz de ceva probleme ascunse.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fii serios, nu vinde nimeni telefon sh cu contract.

| sierra1 a răspuns:

"Daca vrei sa cumperi un bun... de pe un site cu anunturi"

probezi marfa (sau nu), te vezi cu vânzătorul (sau nu) plătești și ...iei țeapă (sau nu) Oricum ai o doză de risc așa că deschide ochii larg!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă trimiți banii și nu îl cunoști, rămâi fără.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un contract scris pe o bucata de hartie igienica, sau ma rog, o foaie de caiet sau a4, fara stampile, este egal cu 0, nerecunoscut de nimeni.
Poti sa mergi la un notar daca e vorba de o suma mare, dar pentru un telefon? nu cred ca ai bani si de notar happy
Te duci si il cumperi si aia e. Te uiti la el. probezi tot. ca e vorba de un telefon totusi, nu de o casa, sau o masina happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Contractul semnat de părți și pe hârtie igienica are valoare juridica, nu are nevoie de nicio stampila. De altfel persoanele fizice nici nu dețin stampila, și nu se face contract la notar nici la cumpărarea unei mașini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ce valoare juridica sa aiba? laughing adica daca eu iti falsific semnatura si inventez o poveste cum ca erai beat si ai pierdut masina la poker, mie, intr-o seara, gata, ti-o iau? Tu tastezi ca ai vreo norma ceva? Sau de plictiseala?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba are falsificare semnaturii? Aia e o infractiune si se incadreaza in alte domenii.

Nu tastez, de norma, tastez informat.

Te invit sa consulti codul civil.

Mai exact Legea 287/2009
Art. 1241
Care zice asa

Forma contractului
Forma scrisa Art. 1.241
Inscrisul care constata incheierea contractului poate fi sub semnatura privata sau autentic, avand forta probanta prevazuta de lege.

PAM PAM...

La fel cum te invit, daca nu intelegi ce scrie acolo sa citesti articolul asta
https://www.avocatnet.ro/......ntice.html

care iti detaliaza citez:

"Practic, printr-un act sub semnătură privată putem să punem în scris multe lucruri care să producă în mod valabil efecte juridice. Față de actele autentice, puterea doveditoare a acestor înscrisuri nu este la fel de mare, iar raportat la terți, actul de mână este un fapt, iar nu un act. Legea penală îi sancționează însă și pe cei care falsifică acte oficiale și pe cei care falsifică și folosește un act sub semnătură privată."

Vezi ca acest articol cuprinde si explicatia la dilema ta.

| ibaal a răspuns:

Cine iti face tie contract pentru un telefon!? laughing
daca il iei de pe olx, de exemplu, ala isi ia banii, tu telefonul si aia e.
Daca ai noroc si e bun, bravo.
Daca nu... teapalaughing
Eu mi-am luat o teapa cu o geaca de cateva milioane anul trecut de la cineva de pe olxlaughing
Asa ca...fii atent!

| QRazvy a răspuns:

Nu ai nevoie de nimic pentru un telefon. Banii si atat.