| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca acum cateva luni a existat o propunere legislativa din partea ministerului de finante daca nu ma insel, care spunea o aberatie in prima faza, ceva de genul pentru stoparea evaziunii fiscale care se face prin intermediul anunturilor de vanzari online, societatile de curierat (cum sunt fan curier, gls, cargus etc) sa intocmeasca liste si sa comunice catre ANAF datele de identificare ale cumparatorului, banuiesc pentru impozitare anuala. Uitati si voi ce gandire au cei care "intocmesc legi" in Romania, adica pentru a stopa evaziunea nu vanzatorul trebuie luat in vizor ci cumparatorul laughing
Le reamintesc habarnistilor din comisiile de intocmire a legilor, ca una este sa vinzi 1 data in viata ta un telefon si alta este sa vinzi 2 pe saptamana, ca si vanzator unic si ocazional adica 1 data la 10 ani de exemplu, nu esti asimilat si obligat sa devii comerciant inregistrat, doar in momentul cand faci din asta un trai ai obligatia de a te inregistra si intra in legalitate.
Intre timp este posibil sa se modificat sau nu, stiu ca atunci a fost stirea publica pe toate siteurile si ziarele online, parca si pe la tv.

Acum va intreb pe voi cei care tranzactionati des pe internet, fie in calitate de cumparatori sau vanzatori ocazionali online, sau aveti PFA, SRL in domeniul comertului online sau sunteti angajati la firme cu curierat, care este adevarul si mai ales daca in prezent exista o lege, ordonanta etc, care impune firmelor de curierat sa declare fie vanzatorul, fie cumparatorul, care a achizitionat produse in sistem RAMBURS, catre anaf, asa cum prevedea aceasta initiativa de ordonanta, conform careia firma de curierat declara datele cumparatorului/vanzatorului care a facut o achizitie online dar plateste RAMBURS. De parca daca plateai cu IBAN nu se putea face evaziune!? E de noaptea mintii.

Evident ca e de inteles o astfel de initiativa in masura in care unii vand ca persoana fizica produse fara a fi inregistrati ca si comercianti si o fac bine mersi ani de zile, astfel acestia fac evaziune fiscala, unii dintre ei de ordinul sutelor de mii de euro pe an. Cunosc pe unii care din vanzarea de telefoane furate si-au luat apartamente si masini.
Insa de la asta pana la faptul ca, curierul trebuie sa declare fie cumparatorul, fie vanzatorul catre anaf (e incert inca pentru ca nu stiu nici eu care trebuie declarat), in conditiile in care eu de ex. fiind persoana fizica, cumpar de la o societate comerciala si platesc TVA pe acel produs cumparat...

Mai putem avea vreo baza in vreo institutie a statului, in guvern sau in cineva care poate gandi astfel de ineptii?

Cum este ordonanta asta sau lege si cum se aplica, exista ea?

Pe aceasta cale macar sa informam cumparatorii si vanzatorii sa stie la ce sa se astepte.
Macar sa stii ca daca ai vandut papucii gumati a lu mamaia sau ai cumparat telefon sh de la popescu din inancului, Bucuresti, sa stii ce sa scrii la sfarsit de an in declaratie la Anaf si sa iti calculezi taxele happy

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Finantele au nevoie de bani?
Sa execute marii evazionisti, care datoreaza taxe cu sume imense Statului, ani de zile! Doar TVA neincasat depaseste unsfert din PIB.
De asemenea, ar trebui pus o taxa peste castigurile multinationalelor si ale bancilor internatioale, care nu platesc impozit de profit Statului Roman.
Si "cumparatorii" institutiilor de stat ar trebui verificati la sange: la ce- si cat cheltuiesc din banii contribuabilului (avizat: Curtea de Conturi, fosta spaima a institutiilor bugetare, dar care s-a transformat in mielusel politic).

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Pai tu nu ai înțeles nimic din ordinul respectiv. Era vorba de raportarea tranzacțiilor de tip ramburs, nu doar a cumpărătorului. Așa că te revolți degeaba. Mai bine te-ai informa puțin.

| Simpatic a răspuns (pentru goguPatent):

Dar nici dumneata nu mi-ai zis nimic, care este ordonanta si ce numar poarta ea?
Nu ar fi mai corect ca vanzatorul sa fie cel raportat catre anaf si nu cumparatorul? zic si eu
Adica ala care vinde si nu plateste impozit face evaziune, nu cel care cumpara happy

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ai inteles absolut nimic din acesta ordonanta.
Nu reclama nimeni cumparatorul.
ordonanta zice clar

" În scopul asigurării conformării fiscale, furnizorul de servicii poştale de trimitere contra ramburs este obligat, sub rezerva respectării inviolabilităţii secretului corespondenţei, să furnizeze lunar organului fiscal central informaţii referitoare la trimiterile poştale care au ca particularitate achitarea de către destinatar expeditorului, prin intermediul reţelei poştale, a contravalorii bunului care face obiectul trimiterii poştale înregistrate."

Zice CLAR ca se raporteaza tranzactia de timp ramburs. Nu cumparatorul. Te revolti fix degeaba ca nu ai inteles nimic.

Si avand in vedere ca nu ai reusit sa gasesti informatia pe care o contesti cu atat vehementa, iti zic eu ce sa cauti

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 67/2022

| Simpatic a răspuns (pentru goguPatent):

Daca nu erai atat de arogant mr. iti dadeam funda

Nu e vorba ca cunosc sau nu aceasta ordonanta, eu nu am citit-o pe aceasta.

Cand am deschis subiectul vorbisem din "auzite", adica ceea ce se schitase (draft) inainte de aceasta ordonanta si ce era acolo era jale de prost gandita.

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Dar vai nu primesc funda? Oo vai sufar.

Totusi inainte sa te apuce spumele nu crezi ca era cazul sa citesti inainte despre ce e vorba?
Nu crezi ca e mai bine sa te tinem gura decat sa vorbim din auzite?

Zic si eu asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă era legea asta nu mai cumpăram nimic de pe OLX.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi de apelativ, dar "copilul" asta se face ca este nimeni altul decat unul care a administrat platforme online de vanzari dinainte sa apara olx sau eMAG

ma intereseaza ce zice legea, atat pentru mine ca sa fiu informat cat si pentru ceilalti

si ma intereseaza sa imi demonstrez inca o data ca tara in care traim este practic de NELOCUIT, datorita politicului, adica arata-mi cine este politician intr-o tara si vei vedea cum este si tara, dupa chipul si asemanarea sa.

cu stima

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Eu ți-am răspuns ce făceam dacă era legea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau dacă era legea asta nu cumpăram pe numele meu și să vină coletele la mine acasă.

| 1234568807 a răspuns:

Mai nou ANAF vrea sa puna stapanire si pe banii castigati din tik tok, nu incurajez aplicatia aia fiindca nu o folosesc si nu sunt atat de disperat de ea precum peste 70% din populatia tarii