| BestHelper a întrebat:

Am si eu o nedumerire... daca de exemplu primesc de la cineva o suma mare de bani (ex 100. 000euro) sa zicem mergem la notar si o trece ca donatie, eu mai trebuie sa justific banii cumva la stat sau sa platesc impozit ceva adica pot sa intampin vreo problema?

Răspuns Câştigător
| saluttpu123 a răspuns:

Nu mai intampini nicio problema banii nu ii mai justifici statului asta e justificarea donatia la notar si despre impozit platesti ori 16% sau mai putin!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de donatie tu nu trebuie sa justifici nimic si nici nu platesti vreun impozit.
S-ar putea sa fie cercetat cel care iti face donatia, sa se vada de unde are atatia bani.

| BestHelper explică (pentru Ioandelasal):

Aici nu exista problema pentru ca exista metode sa justifice el... la mine ma gandeam ca e problema

| Ioandelasal a răspuns (pentru BestHelper):

Nu este nici o problema, atata timp cat donatia este facuta printr-un act autentic, incheiat la un notar public.

| lindemona a răspuns:

Buna,

Nu trebuie sa ii justifici tu, daca este o donatie. Faceti un contract prin care se specifica ca X iti doneaxa suma Y.
Insa la transferul prin banca a unei sume mai mari de 15.000 euro, banca trebuie sa trimita automat o instiintare catre Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor (O.N.P.C.S.B.), chiar daca este intre persoane fizice, cu privire la transzactie si suma. Astfel, s-ar putea ca cel care ti-a donat banii sa tebuiasca sa justifice de unde are o suma atat de mare. Daca are cum sa dovedeasca, e perfect.

Sper ca te-am putut ajutawinking

| mont a răspuns:

De ce la notar si nu direct in contul bancar. La asa suma posibil sa dai de banuit, insa daca e legal nu sunt probleme.

| BestHelper explică (pentru mont):

Pai daca vine direct in contul bancar eu cum o justific?

| mont a răspuns (pentru BestHelper):

Scrie expeditorul sumei la detalii tranzactie.