| ViseleCerului a întrebat:

Salut!
Am un canal de YouTube care a inceput sa genereze venit aproximativ acum un an, iar in ultimele luni venitul a devenit destul de mare.
Prin urmare, doresc sa declar si sa impozitez aceste venituri, ca sa nu am probleme cu ANAF-ul.
As dori un sfat in legatura cu ce firma ar trebui sa deschid, PFA sau SRL?
Am citit multe articole pe internet, insa nu am gasit unul exact care sa imi zica ce sa fac.
Evident, urmaresc si eu, ca si orice alt om, sa raman cu cat mai multi bani dupa plata taxelor.
Din ce am inteles, la PFA ai nevoie de o diploma, care sa demonstreze ca esti apt pentru a face ceea ce presupune codeul CAEN. Eu am terminat liceul Economic, profil Contabilitate, si am luat si bacul. Este destul pentru a deschide un PFA? Este PFA alegerea corecta, sau mai bine un SRL?
Astept orice indurmare, va multumesc!

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

PFA este cel mai potrivit pentru tine.

| ViseleCerului explică (pentru Violleta2022):

Dar de ce? O explicatie doresc. Ca sfaturile sunt foarte impartite si 50% zic SRL, 50% PFA (nu doar aici, ci si in alte parti unde am intrebat)

| SaOCorectamPeVioleta a răspuns (pentru Violleta2022):

Total eronat, noul cod fiscal aduce taxe mai mari pentru PFA. Ce fail de raspuns.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ViseleCerului):

Fiindca esti doar tu care muncesti si nu face sens sa faci un SRL ca sa iei atatea autorizari, sa fii obligat sa-ti angajezi contabil, sa depui bilant lunar samd.
Este multa, foarte multa birocratie pentru un SRL, iar activitatea ta este executata numai de tine, acasa, in fata unui computer, se pliaza foarte bine pe un PFA, unde la sfarist de an financiar, aduni chitantele pe care le deduci de la taxe, cele cu care ai platit internetul, vpn-ul chitanta unui PC, monitor, ce aparatura mai folosesti ca sa faci munca respectiva si evident veniturile incasate.
Se face practic o balanta intre venituri si cheltuieli si in functie de ce-ti ramane intri la impozitare procentuala.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca in cazul tau nu ai nevoie sa-ti complici existenta cu pfa sau altele, ci ai putea depune declaratia unica pe venit, iar taxele pe care trebuie sa le platesti ar fi cele mai mici, aproximativ 10%. Citeste aici https://www.solo.ro/......atia-unica

De citit si

https://startco.ro/blog/ce-este-declaratia-unica/

https://decalex.ro/blog/cum-protejezi-drepturile-de-autor

| ViseleCerului explică (pentru dullcat):

Veniturile mele lunare depasesc 3000 euro, si sunt constante. Ce am inteles eu este ca in cazul meu, sunt obligat sa deschid o firma, si nu merge doar cu declaratia unica pe venit.

Răspuns utilizator avertizat
| ViseleCerului explică (pentru AlexHazulThau):

Daca pui muzica cu copyright si primesti copyright pe video, toti banii pe care ii genereaza acel short se duc catre detinatorul muzicii.

| suntserios a răspuns (pentru ViseleCerului):

La 3000 euro lunar ar merge srl cu un angajat, adica tu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti sa nu deschizi nimic, le declari la sfarsit de an prin formularul 112. Daca discutam de macar 10.000 RON lunar, ar merge un SRL. PFA e praf, nu are sens.

Răspuns utilizator avertizat
| dolceromania a răspuns:

Ce canal ai?

Răspuns utilizator avertizat