| Queensisjdne a întrebat:

Salut,am un card la banca transilvania si am dat datele cardului unui prieten pentru a face o plata, as putea oare sa schimb codul cvv ca in viitor sa nu mai poata face plati de pe cardul meu?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cere altul bancii. Platile le poate face doar daca-s sub o suma oarecare. La mine am pus sub 100 lei dar poti sa o pui doar un leu si nu mai poate face nimic. Mergi la banca!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate schimva doar CVV-ul, fiindca codul CVV este strict legat de acel card bancar.

Poti sa ceri bancii sa-ti anuleze acel card si in 2-3 zile il primesti pe cel nou, care vine cu alta data de expirare si alt CVV.

Niciodata, dar absolut niciodata sa nu mai dai credit cardul tau altora, nici macar membrilor familie.
Daca banca afla acest lucru si apar plati care nu sunt facute de tine, te considera direct reponsabil si bun de plata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți schimba cardul cu totul. Doar cvv nu

| gerica a răspuns:

Codul cvv se schimba odata cu cardul.
Prietenul tau nu poate face plati viitoate fara sa le aprobi tu din aplicatie. (BT24, NeoBT, BTPay). La initializarea unei plati, vei fi notificat de aplicatie prin intermediul telefonului. Daca nu recunosti plata, nu o accepti.