| TekkEN a întrebat:

Am un certificat de actionar de la Dacia Pitesti din 1996. Certificatul are 912 actiuni.O mai pot vinde? Daca da, cum / unde si cam cat ar fi pretul ei? Am sunat la dacia si a zis ca pot lua 15 lei parca sau 15 lei dividente.Am vazut anunturi de vanzare cu acelasi certificat pentru 1000-2000 €.Ma puteti lamuri? Multumesc.

PS:

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat valoreaa dar de ce nu mergeti dom-le sa va luati partea de bani anuala care se da tuturor actionarilor.Dvs.Sunteti actionar, practic detineti o mica parte din Dacia Pitesti si aveti dreptul la bani din profitul Daciei. Daca vindeti actiunile, mai tarziu cand veti realiza ca aveti dreptul al niste bani de la Dacia, o sa regretati asa cum regret eu ca am vandut actiunile depuse la paine.painea ca si masinile nu dau faliment niciodata, ceilalti care au pastrat actiunile acolo unde le-am avut si eu, incaseaza bani si acum.

| TekkEN explică (pentru anonim_4396):

Astazi cand am sunat la ei mi s-a spus ca pot lua 15 lei pe 3 ani, adica 5 lei pe un an. Poate nu am inteles eu bine.O sa ii sun maine din nou.
1.Dvs. stiti cam cat as putea lua? Sau stiti pe cineva care a luat? Daca da, ce suma?
2.Pot lua pe si pe anii precedenti? Deoarece nu am luat.Astept un raspuns.Va multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru TekkEN):

Scz, nu am putut intra o vreme sa iti raspund. Eu zic sa mergi mai intai la un avocat dinasta care stie, am uitat cum le zic acelor persoane care ofera consultanta.Ei iti pot spune exact ce sa fac.Nu cred ca numai 15 lei pe 3 ani ai de luat.In fine, te interesezi la un consultant sau cum le zice si daca intr-adevar dacia nu a avut profit mare, inseaman ca atat ai tu partea, pentru ca detii o foarte mica parte din fabrica. Cat costa acea actiune, nici asta nu stiu. Posibil vreun mil.de lei vechi.

3 răspunsuri:
| TekkEN explică:

Astazi cand am sunat la ei mi s-a spus ca pot lua 15 lei pe 3 ani, adica 5 lei pe un an. Poate nu am inteles eu bine.O sa ii sun maine din nou.
1.Dvs. stiti cam cat as putea lua? Sau stiti pe cineva care a luat? Daca da, ce suma?
2.Pot lua pe si pe anii precedenti? Deoarece nu am luat.
Astept un raspuns.Va multumesc!